Şenyaşar ailesinin ‘işyeri davası’ usulden bozuldu

Şenyaşar ailesinin ‘işyeri davası’ usulden bozuldu
  • 20 Ekim 2022 08:55

İstinaf Mahkemesi, Şenyaşar ailesinin işyerlerine dönük saldırılara dair Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı usulden bozarak mahkemeye geri gönderdi. Saldırılarda babası ve iki kardeşini kaybeden kendisi ağır yaralanan Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a ise 18 yıl ceza verilmişti. 

 

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin işyerini “ziyaret” eden AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile koruma ve yakınları, Şenyaşar ailesine saldırdı, bu saldırılar yaralıların kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi’nde de devam etti. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan çocuklarını görmek için hastaneye giden baba Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Adil ve Celal Şenyaşar, anne Emine Şenyaşar’ın gözü önünde katledildi.

 

 

 

Olaya dair yürütülen soruşturma, aynı gün olmasına rağmen “işyeri” ve “hastane” olarak iki ayrı dosyaya ayrıldı. Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “işyeri” dosyasıyla ilgili 2 Nisan 2021 tarihinde katliamda babası (Hacı Esvet Şenyaşar) ve iki kardeşini (Adil ve Celal Şenyaşar) kaybeden kendisi de ağır yaralı kurtulan Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Fadıl Şenyaşar 4 yıl 4 aydır Elazığ Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor.

 

 

 

Katliamdan 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde, tutuklanarak cezaevine gönderilen AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Enver Yıldız’a ise 18 yıl ile hapis cezası verilmişti. Yıldız’ın telefon tapelerinde, arandığı sırada evinde ikamet ettiği ve teslim olmak için savcının değiştirilmesini beklediği ortaya çıkmıştı.

 

 

 

İSTİNAF BOZDU

 

 

 

Mahkeme heyeti, davanın tutuksuz sanıklarından Ferit Şenyaşar’a ceza verilmesine yer olmadığına karar verirken, dosyanın diğer sanıkları Süleyman Yıldız’a 4 yıl 3 ay 22 gün, Abdurrahman Yıldız 11 ay 23 gün, Kenan Yıldız 4 yıl 8 ay 18 gün, Mustafa Yıldız’a 1 yıl 1 ay 14 gün, Mehmet Yıldız’a 6 ay 22 gün, Nihat Yıldız’a 1 yıl 11 ay 18 gün, Halil İbrahim Şimşek’e 3 yıl 9 ay, Mehmet Şimşek’e 2 yıl 6 ay 10 gün, Mehmet Yıldız’a 2 yıl 6 ay 10 gün hapis cezası verdi. Hakkında yakalama kararı olan İbrahim Yıldız’ın dosyasının ise yakalanamadığı için tefrik edilmesine karar vermişti.

 

Şenyaşar ailesinin avukatları ve Yıldız ailesinin avukatları kara Antep Bölge Adliye Mahkemesine İstinaf etmişti. Başvuruları inceleyen Antep Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi bugün kararını açıkladı.

 

 

 

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı usulden bozan İstinaf, dosyayı eksikleri gidermesi için yerel mahkemeye tekrar gönderdi.

 

 

 

USULDEN BOZMA

 

 

 

İstinaf mahkemesinin verdiği kararı şu şekilde: “Kendisini 2. celse vekil ile temsil ettirdiği görülen ve hakkında katılma kararı verilen katılan Huriye Şenyaşar (Celal Şenyaşarın eşi) adına Avukat Sevda Çelik Özbingöl tarafından istinaf edildiği ancak katılan adına düzenlenen vekaletnamesinin dosyada bulunmadığı gibi UYAP kayıtlarında bulunmadığı anlaşılmakla katılan Huriye Şenyaşar adına hükmü istinaf eden Avukat Sevda Çelik Özbingöl’ün vekaletnamesinin temin edilerek dosyaya eklenerek, vekaletname ibraz etmemesi halinde ise gerekçeli kararın katılan Huriye Şenyaşar’a tebliğ edilerek katılan tarafından istinaf edilmesi halinde istinaf dilekçesinin taraflara tebliğiyle buna dair belgelerin eklenmesinden sonra dairemize iade edilmesi, yine 3. celse hakkında katılmasına karar verilen katılan Zeliha Yıldız bakımından da yokluğunda karar verildiği anlaşılmakla gerekçeli kararın katılan Zeliha Yıldız’a tebliğ edildiğine ilişkin tebligat parçasının dosya içinde ve UYAP kayıtlarında bulunmadığının anlaşılması karşısında gerekçeli kararın katılan Zeliha Yıldız’a tebliğ edilip edilmediği, edilmiş ise tebliğ tarihinin tespit edilerek varsa tebligat parçası ya da tutanağın eklendikten sonra; tebliğ edilmediğinin tespiti halinde ise gerekçeli kararın  katılan Zeliha Yıldız’a tebliği, istinaf dilekçesi verilmesi halinde istinaf dilekçesinin ilgililere tebliğ edilmesine  ve yine katılan Zeliha Yıldız’a yönelik olarak katılan sanık Fadıl ŞENYAŞAR adına verilen istinaf dilekçelerinin tebliğine,  katılan Zeliha Yıldız tarafından  cevap dilekçesi ibraz etmesi halinde cevap dilekçesinin eklenmesinden  sonra dairemize  iade edilmek üzere esası incelenmeyen dosyanın ilk derece mahkemesine tevdiine, dosyanın hükmü veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi.”

 

İstinaf dosya ile ilgili usulden bir bozma gerçekleştirerek yerel mahkemeye geri gönderdi. Esas ile ilgili bir İstinaf Mahkemesi bir hüküm kurmazken yerel mahkemenin eksikleri giderdikten sonra tekrardan dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne göndermesi bekleniyor.

 

 

 

DOSYALAR BİRLEŞECEK Mİ?

 

Ancak “Hastane” dosyasında soruşturma 4 yıl 4 ay bitirilerek, katliama dair 14 Ekim 2022 tarihinde iddianame hazırlanmıştı. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamenin hala değerlendirme aşamasında olduğu, “güvenlik” açısında nakil yapılması için Adalet Bakanlığı’na başvuru yapıldığı öğrenildi. Hukukçular saldırıların aynı gün olduğu ve “hastane” ve “işyeri” olarak ayrılmasının hukuken uygun olmadığı yorumlarını yapmıştı. İstinafın işyeri ile ilgili kararı Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne usulden bozarak göndermesi ve hastane dosyası ile ilgili “güvenlik” gerekçesiyle nakil talebinde bulunması dosyaların yerel mahkemede birleşe bilme olasılıklarını güçlendirdi.
Hastane dosyasında baba hacı Esvet Şenyaşar ve oğlu Adil Şenyaşar’ı öldürmekten, AKP’li İbrahim Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız’ın da aralarında olduğu 14 kişiye ikişer kez müebbet ve Ferit ile Mehmet Şenyaşar’a karşı işledikleri öldürmeye teşebbüs suçundan 336 yıla kadar hapis istendi. İddianamede 5 kişi için ise hastane kamera kayıtlarını çaldıkları iddiası ile toplamda 125 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
ADALET NÖBETİ DEVAM EDİYOR
Katliamda eşini ve iki çocuğunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırı yaralı kurutulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 591’inci gününde devam ediyor. Adalet Nöbetine başlarken hukuksuz yere tutuklanan Fadıl Şenyaşar’ın serbest bırakılması ve hastane dosyasında gizliliğin son bularak adil bir yargılama yapılması taleplerini açıklayan aile, taleplerinin yerine getirilinceye kadar Adalet Nöbeti tutmaya devam edeceklerini birçok kez açıkladı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ