Şengal’de yakalanan ajanlardan MİT-KDP itirafı

Şengal’de yakalanan ajanlardan MİT-KDP itirafı
  • 29 Ocak 2023 23:04
Şengal’de ajan ağına dönük operasyonda yakalananlar, Êzidî önderlerine dair bilgileri KDP ve MİT’e ulaştırdıklarını itiraf etti.
Şengal Savunma Birlikleri’ne (YBŞ) bağlı Özel Kuvvetler ve güvenlik güçlerinin “ajan ağlarına” dönük 24 Ocak’ta başlattığı “İntikam Operasyonu”na dair ayrıntılar netleşiyor. Rojnews’te yer alan haberde, operasyonda yakalanan kişiler, KDP ve MİT’e bağlı çalıştıklarını itiraf etti. Söz konusu kişilerin Şengal’e dönük saldırılarda istihbari bilgi verdiği kaydedildi.
Haberde, YBŞ’den bir kaynağın aktarımlarına da yer verildi. YBŞ’li, 3 Ağustos 2014 fermanında Federe Kürdistan Bölgesi’ne göç eden Xanesorlu Ahmet Nisredin Kasım Helo’nun, benzer bir şekilde Parastin tarafından alıkonulduğu ve daha sonra Parastin merkezinde MİT’e bağlı çalışan bir kişi üzerinden Êzidî öncülerine dair bilgileri paylaşmaya başladığını aktardı.
Aynı kaynak, Ahmet’in Duhok’tan para aldığı ve birçok kez İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan geçerek MİT’le görüşme gerçekleştirdiğini ifade etti.
İKİ AŞAMADAN OLUŞUYOR 
Çira TV, konuya dair hazırladığı “Köklerinin Düşmanı” isimli programın ilk bölümü yayınlandı. Yakalanan kişilerden Saet Casim, 2016’da Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçtiğinde KDP istihbaratı Parastin tarafından alıkonulduğunu ve kendisine istihbarat teklifi yapıldığını kaydetti. Casim, bu teklifi kabul ettikten sonra tekrar Şengal’e gönderildiğini ve YBŞ Komutanları ve öncüleriyle ilgili bilgileri KDP’ye ulaştırdığını anlattı.
Operasyon kapsamında yakalanan kişilerin itiraflarını içeren diğer bölümlerin önümüzdeki günlerde yayınlanacağı kaydedildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ