Mardin Roj

Sayıştay Artuklu Üniversitesi’nin kız yurdunu Diyanet’e vermesini usulsüz buldu

Sayıştay Artuklu Üniversitesi’nin kız yurdunu Diyanet’e vermesini usulsüz buldu
  • 08 Ekim 2020

Sayıştay Mardin Artuklu Üniversitesi’nin kız öğrenci yurdunu bedelsiz şekilde Diyanet Vakfına devredilmesini usulsüz buldu.

Sayıştay’ın Mardin Artuklu Üniversitesi 2019 Denetim Raporu’nda Diyanet hakkında çarpıcı veriler yer aldı. Üniversiteye ait olan öğrenci yurdu, 15 yıllığına ücretsiz bir şekilde Diyanet’e devredildi.

Sayıştay’ın 2019 Denetim Raporlarında çarpıcı veriler ortaya çıkmaya devam ediyor.

https://www.aykiri.com.tr’nin haberine göre, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin 2019 Denetim Raporu’na üniversiteye ait 250 kişilik kız yurdunun Diyanet’e 15 yıllığına ücretsiz devredildiği ortaya çıktı.

15 YILLIĞINA ÜCRETSİZ DEVREDİLDİ

Üniversite ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokole göre, 250 kişilik kız yurdu, 15 yıl süreyle Diyanet’e devredilecek. Diyanet ise Türkiye Diyanet Vakfı’na işletmesi için devredecek. Sayıştay raporunda, üniversitenin kendisine ait olan kız yurdunu ise Diyanet’e hiçbir ücret almadan ücretsiz şekilde devrettiği belirtildi.

SAYIŞTAY, “PROTOKOL FESH EDİLMELİ” DEDİ

Raporda ücretsiz kiralama işlemi için “Üniversite tarafından işletilmesi halinde gelir elde edilebilmesi mümkün olan bir taşınmazı, başka bir kamu idaresine tahsis etmek yerine, hukuki bir zorunluluk olmadığı halde, Türkiye Diyanet Vakfı Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesine bedelsiz olarak tahsis edilmesi, Üniversitenin kaynaklarının ticari bir işletmeye aktarılması anlamına geldiği, bu bakımdan ticari işletmeye konu olan bu yerin, meri mevzuat hükümlerine uygun olarak üçüncü şahıslara ihale suretiyle kiraya verilmesi ve kira geliri elde edilmesi doğru işlem olacaktır.” denildi.

Ayrıca Sayıştay, Diyanet ile yapılan protokolün fesh edilmesi gerektiğini belirterek, “Buna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan mevcut protokolün fesh edilerek, söz konusu Yurdun ya Diyanet İşleri Başkanlığına doğrudan tahsis edilmesi, ya da bir bedel karşılığı söz konusu işletmeye kiraya verilmesine yönelik işlem tesis edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ