Mardin Roj

Savur’da aynı köyde 5’inci taş ocağı isyan ettirdi: Nefes alamıyoruz

Savur’da aynı köyde 5’inci taş ocağı isyan ettirdi: Nefes alamıyoruz
  • 31 Mart 2021

Savur’da çevresine 5’inci taş ocağı açılan Teffê Mahallesi’nde, 150 yıllık ağaçlar köklerinden söküldü.

Mardin’in Savur ilçesinde son iki yılda 7 taş ve mermer ocağı daha faaliyete açıldı. Bölgede ocak sayısı 13’e çıkarken, yeni taş ve mermer ocakları için çalışmalar yapılıyor. Açılan taş ve mermer ocaklarının yarattığı tahribat giderilmezken, yeni taş ve mermer ocaklarıyla da ağaç ve doğa katliamı yaşanıyor. Bölgede şahıs işletmelerinin yanı sıra çok sayıda firma faaliyet gösterirken, Azimsan Yapı Hayvancılık, Madencilik, Sanayi, Ticaret Limited Şirketi tarafından kırsal Teffê (İçören) Mahallesi’nde faaliyete başlayan taş ocağı, köylüleri çileden çıkardı. Çevresinde daha önce 4 taş ve mermer ocağı bulunan bin 800 nüfuslu Teffê Mahallesi’nde açılan yeni taş ocağıyla birlikte köyün çevresindeki ocak sayısı 5’e çıktı. Yeni taş ocağı köye birkaç yüz metre mesafede köylülerin hayvanlarını otlattıkları mera alanında faaliyete başladı.
Mardin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunulan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna olumlu yanıt verilen ocağın çalışmaları sırasında, bölgede bulunan bıttım, meşe, badem, kiraz ve fıstık ağaçları köklerinden söküldü. Bölgede Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ekiplerin aşılama yaptığı ağaçlar da tehdit altına girerken, daha fazla ocağın faaliyet göstermesi için alanın ormanlık ve mera statüsü de sona erdirildi.
Açılan son ocağın köye yakın mesafede olmasıyla oluşan tozdan daha fazla etkilenmeye başlayan köylüler, tepkilerini dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen köylülerin tepkilerini dindirmeye çalışan jandarma, taş ve mermer ocaklarının izninin Cumhurbaşkanlığı tarafından verildiğini söyledi.
150 YILLIK AĞAÇLAR SÖKÜLDÜ 
Köylerinin etrafının taş ocaklarıyla kuşatıldığı ve yaşam alanlarının yok edildiğini belirten köylülerden Mehmet Recep Çelik, ocakların köylülere maddi ve manevi olarak zarar verdiğini söyledi. Ocaklarla bölgedeki doğal tarihin de yok edildiğini dile getiren Çelik, çalışmalar sırasında 150 yıllık fıstık ağaçlarının köklerinden söküldüğünü aktardı. Köylerinde ocakların çalışmasından dolayı tozdan dolayı nefes alamaz hale geldiklerini ifade eden Çelik, “Fıstık ağaçları var, buğdayımız var, bağlarımız var. Bunları kaldırıyorlar. Olduğu gibi buradaki ormanlık alanı kaldırıyorlar. İki parça taş için. Bu şekilde olmaması lazım. Buralar dedelerimizden kalan yerlerdir” dedi.
‘NEFES ALAMIYORUZ’
Bölgenin meşe ormanlığı olduğunu belirten Çelik, köklerinden sökülen ağaçları göstererek, “Bunun kıymetini bilmeyen, bir canın da kıymetini bilmez. Bir parça taş için yıkıyorlar” tepkisinde bulundu. Yaptıkları itirazlara sonuç alamadıklarını söyleyen Çelik, kimsenin kendilerine belge de göstermediğini kaydetti. Yapılan son taş ocağının köye yakın olduğuna dikkat çeken Çelik, “Bu taş ocakları yüzünden biz neredeyse köyden göç edip çıkacağız. Nefes alamıyoruz. Çalışma başladığı zaman duman 200 metre yükseliyor. Bahçelerimizi ve bağlarımız tozdan nasıl koruyacağız? Ocak ile bahçelerimiz arasında 20 metre bile yok” diye konuştu.
‘KATLİAM YAPIYORLAR’
Çelik, taş ocaklarının ise katliam yaptığını belirterek, köyde binlerce hayvanın olduğunu, mera alanının taş ocağına verilmesi nedeniyle hayvanları da otlatamadıklarını söyledi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ