Savur Kayyımı; çocuk şenliği, yardım paketi ve öğrenci bursunu ‘kamu zararı’ saydı

Savur Kayyımı; çocuk şenliği, yardım paketi ve öğrenci bursunu ‘kamu zararı’ saydı
  • 9 Eylül 2020 10:34 | Son Güncellenme: 9 Eylül 2020 10:35

Kayyım yönetimindeki Savur Belediyesi, öğrencilere verilen burs, çocuk etkinliği ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılan Ramazan kolilerinin “kamu zararı” olduğunu ileri sürerek, harcamaların HDP’li Eşbaşkan Gülistan Öncü’den tahsil edilmesini istedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından 16 Kasım 2019’a Mardin’in Savur Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Bayram Türker, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimi döneminde ihtiyaç sahiplerine dağıtılan erzaklar, öğrencilere verilen burslar ve çocuklar için gerçekleştirilen 3 günlük etkinlik için yapılan harcamaların “kamu zararı” olduğunu kaydetti. Kayyım yönetimi, söz konusu harcamaların tahsis edilmesi için, kayyım atandıktan sonra tutuklanan Belediye Eşbaşkan Gülistan Öncü ve 2 belediye görevlisine yazı gönderildi.

RAMAZAN PAKETLERİ ‘KAMU ZARARI’

HDP’li yönetimin ihtiyaç sahiplerine dağıttığı ve kayyım tarafından “kamu zararı” olarak görülen erzakların, Ramazan ayı kapsamında dağıtılan gıda paketleri olduğu öğrenildi. Kayyım yönetimi tarafından gönderilen yazıda, gıda paketlerinin dağıtımın yapıldığı kişilerin ihtiyaç sahibi olup olmadığına dair “belge olmadığı” belirtildi. Bu kapsamda, Eşbaşkan Öncü ve kayyım atamasının ardından belediyede çalışmayan 2 görevliye 106 bin TL’lik borç çıkarıldı.

GEREKÇE: TAAHHÜT DOSYASI

Kayyım yönetimi, belediyenin yaklaşık 200 çocuğun katılımıyla 3 gün boyunca gerçekleştirdiği “Çocuk Sanat Atölyesi Günleri” için yapılan harcamaların da “kamu zararı” olduğunu iddia etti. Kentte kültürel faaliyetlerin başlangıcı olarak kabul edilen ve her yıl yapılması planlanan söz konusu etkinlik kapsamında 70 bin TL’lik “kamu zararı” oluştuğu belirtildi. “Kamu zararı” gerekçesi olarak ise, etkinliğe dair hazırlanan evraklar arasında “taahhüt dosyasının” yer almaması gösterildi. Gönderilen yazıda, eksikliğin tamamlanması halinde oluşan “kamu zararının” tahsis edilmesi gerektiği ifade edildi.

ÖĞRENCİ BURSLARI

Kayyım yönetimi, HDP’li yönetimin görevde olduğu 8 ay boyunca öğrencilere verdiği bursların da “kamu zararı” olduğunu ileri sürdü. “Belediyenin görev ve sorumlulukları” arasında öğrencilere burs vermek olmadığı belirtilen yazıda, “Öğrencilerin okullarda öğrenim görmesini sağlamak belediyenin görev ve sorumlulukları arasında gösterilmediği gibi, okullarda öğrenim gören öğrencilerin eğitim giderleri belediyelerin yapabileceği giderler arasında da yer almamaktadır” denildi. Yazıda, tutuklu Eşbaşkan Öncü’den Savurlu öğrencilere her ay verilen 200’er TL’lik bursların ödenmesi istendi.

DERİK KAYYIMI GERİ ADIM ATMIŞTI

Kayyım yönetimindeki Derik Belediyesi de daha önce HDP’li yönetim tarafından öğrencilere verilen bursları öğrencilerden tahsis etmek istemiş, tepkiler üzerine bursları tutuklu Derik Belediyesi Eşbaşkanı ve HDP’lilerden istemişti. Kayyım yönetimi, burslarla “kamu zararı” oluştuğunu ileri sürmüştü.

Tepkilerin yükselmesi üzerine kameralar karşısına çıkan Kaymakam/Kayyım Hasan Kafkas, öğrencilere burs vermeye devam edeceklerini açıklamıştı. Ancak, giderin “kamu zararı” olarak HDP’lilerden tahsil edilmesinden vazgeçilmemişti. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ