Savcı gazeteci Ahmet Kanbal’a hapis cezası istedi

Savcı gazeteci Ahmet Kanbal’a hapis cezası istedi
  • 11 Aralık 2021 09:24
MA muhabiri Ahmet Kanbal hakkında “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” iddiasıyla açılan davada savcı, üst sınırdan ceza talep etti.  
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal hakkında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in bir mülakatını Twitter hesabında paylaştığı gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü. Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Musa Çitil’in şikayeti üzerine “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” ve “Hakaret” iddialarıyla açılan davanın duruşması Aydın 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gazeteci Kanbal ve avukatı Erdal Kuzu, Mardin’den Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Çitil ve avukatı ise duruşmaya katılmadı.
SAVCIDAN CEZA TALEBİ
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak avukat Kuzu’ya söz verildi. Av. Kuzu, suçlamaya konu edilen olayın Mardin’de gerçekleşmiş olması nedeniyle mahkemenin dosyada “yetkisizlik” kararı vermesini istedi. Mahkeme, kısa bir aranın ardından talebi reddetti.
Ardından savunma yapan Kanbal, üzerine atılı suçlamayı reddederek, hakaret amacının bulunmadığını söyledi. Av. Kuzu ise, Çitil’in 90’lı yıllarda Mardin ve ilçelerinde karışmış olduğu suçlardan dolayı beraat etmediğini, aksine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) suçlu bulunduğunu hatırlattı. Müvekkilinin gazeteci olduğunu ve bir gazeteci arkadaşı tarafından yapılan bir haberi alıntı yaparak paylaştığını kaydeden Kuzu, Çitil’in mahkeme huzurunda dinlenmesini talep etti. Kuzu, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini istedi.
Savcılık, “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” iddiasıyla üst sınırdan ceza talep etti. Kanbal ve avukatı Kuzu, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.
Mahkeme, Çitil’in mahkeme huzurunda dinlenmesi talebinin reddetti. Mahkeme, mütalaaya karşı savunma için Kanbal ve avukatına süre vererek, duruşmayı 2 Şubat 2022’ye erteledi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ