Mardin Roj

Savcı, Eşbaşkanın kaçırılmak istenmesine ‘genel durum’ diyerek dosyayı kapattı

Savcı, Eşbaşkanın kaçırılmak istenmesine ‘genel durum’ diyerek dosyayı kapattı
  • 30 Nisan 2022 15:16

DBP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar’ın kimliği “belirsiz” kişilerce kaçırılmak istenmesine ilişkin soruşturmada takipsizlik kararı veren savcı, olayı “genel durum”, verilen araç plakasını da “yoldan geçen arabalara ait” olarak değerlendirdi. 

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 17 Mart’ta evinden çıktıktan sonra takip edilen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe Eşbaşkanı Mahmut Damar’ın kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmak istenmesine dair yürütülen soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Damar’ın şikayeti üzerine Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kararının gerekçesinde, Damar’ın verdiği araç plakası “yoldan geçen arabalara ait” olduğu iddia edildi.
‘GENEL DURUM’ OLARAK GÖRÜLDÜ
Savcılık gerekçenin devamında, 5271 Sayılı CMK’nin ilgili maddesinde “İhbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerekmeksizin anlaşılması veya ihbar ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir” şeklinde düzenleme yapıldığını belirterek, “Düzenleme karşısında müştekinin şikayetçi olduğu hususların soyut ve genel nitelikte olduğu, belirtilen nedenlerle ihbara konu olay hakkında Kovuşturmaya Yer Olmadığı” kararı verdi.
SAVCILIĞIN KARARINA İTİRAZ 
Karara itiraz eden Damar, olay günü evinden çıktıktan sonra takibe alındığını söyleyerek, “Olay günü takip edildiğimi fark edince, kendimi kalabalık bir yerde güvene almaya çalıştım. O arada partililere haber verdim. Partililer yetişmese kaçıracaklardı. Çevredekilerin de yardıma gelmesi üzerine şahıslar, arabalarına binip kaçtı. Plakalarını aldık ve arabanın fotoğrafını çektik. Savcılık bu araba plakalarıyla ilgili bir araştırma yapmadan yoldan geçen arabalara ait plakalar olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.
‘ARAŞTIRILMADAN KARAR VERİLDİ’
Kendisini kaçırmak isteyenlerin bulunmak istenmediğine dikkat çeken Damar, savcılığın gerekçesine dair,“Açık şekilde plakaları verdik. Kaçırmak isteyen kişilerin bu kişiler olduğunu söyledik. Plakalar gerçek mi? Kime ait plaklalar? Hepsi ortaya çıkarılabilir. Etraftaki mobese kameralarından ne olup bittiği görülebilir. Ama savcılık bunu yapmak yerine hiçbir araştırma yapmadan takipsizlik kararı verdi. Bu karara itiraz edeceğiz. Sorumluların açığa çıkarılması için çalışacağız. Olay ‘genel’ derken bu olaylar bölgede her zaman oluyor mu demek istiyorlar” diye sordu. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ