Mardin Roj

Savaş, kıtlık ve felaketlere karşı dünyanın tohumu burada saklanıyor

Savaş, kıtlık ve felaketlere karşı dünyanın tohumu burada saklanıyor
  • 13 Şubat 2022
Savaş, hastalık ve diğer felaketlerden korumak için bir Kuzey Kutbu dağ yamacına inşa edilen mahzene, yeni tohumlar yerleştirilecek.
Norveç anakarası ile Kuzey Kutbu arasında kalan Spitsbergen Adası’ndaki Svalbard Küresel Tohum Kasası, tohum bankalarının dış dünyaya maruz kalmasını sınırlamak için yılda yalnızca birkaç kez açılıyor. Pazartesi günü, Sudan, Uganda, Yeni Zelanda, Almanya ve Lübnan’dan gelen gen bankaları, darı, sorgum ve buğday da dahil olmak üzere 8 bin numune Arktik tohum kasasında korumaya alınacak.
Dünya çapında 89 tohum bankasından yaklaşık 6 bin bitki türünden 1,1 milyondan fazla tohum örneğini barındıran kasa, aynı zamanda bitki yetiştiricileri için yeni mahsul çeşitleri geliştirmeleri için bir destek görevi görüyor.
Dünyada 6 binden fazla farklı bitki yetişiyordu ancak Birleşmiş Milletler uzmanları artık kalorilerin yaklaşık yüzde 40’ını üç ana üründen (mısır, buğday ve pirinç) alındığını ve iklim değişikliği, hasatların başarısız olmasına neden olması durumunda gıda kaynaklarının daha da savunmasız hale geleceğini uyarısında bulunuyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ