Mardin Roj

Saraçoğlu Semt Pazarı Neden Kaldırıldı?

Saraçoğlu Semt Pazarı Neden Kaldırıldı?
  • 18 Mayıs 2022

Saraçoğlu Mahallesinde her hafta kurulan semt pazarının kaldırılması Meclis gündemine taşınarak, yurttaşların taleplerine dikkat çekildi.

 

Saraçoğlu Mahallesinde her hafta kurulan semt pazarı 2019’da kaldırıldı. Pazar Ensar Mahallesine taşınırken, gerekçe olarak da Saraçoğlu mahallesinde semt pazarının kurulduğu alanda okul yolu olması gösterildi. Bu defa Saraçoğlu mahallesindeki yurttaşlar ile esnaflar mağdur oldu. Semt pazarının kaldırılması Meclis gündemine taşınarak, yurttaşların taleplerine dikkat çekildi. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde pazarın neden kaldırıldığı ve Ensar Mahallesine taşındığı konusunda cevap istendi.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, semt pazarının kaldırılmasına dair şu bilgileri paylaştı:

“Mardin Saraçoğlu Mahallesi’nde kurulan semt pazarı yerel seçimlerin yapıldığı 2019 tarihinde kaldırılmıştır. 3 binden fazla bir nüfusa sahip olan Mahalleden semt pazarının kaldırılmasına gerekçe olarak ise okul yolu gösterilmiştir. Mahalle muhtarının defalarca yaptığı başvurulara, pazarın haftasonu kurulmasına dair yaptığı önerilere, Saraçoğlu Mahallesinde semt pazarı kurulması yönünde yaklaşık iki yıl önce Mardin Artuklu Belediyesi Meclisi’nde karar alınmasına rağmen pazarın kurulmaması mahallede mağduriyetler yaratmakta ve tepkilere neden olmaktadır.”

 

Ebru Günay, Süleyman Soylu’nun cevap vermesi için şu soruları sordu:

1. Mardin Saraçoğlu Mahallesi’nde kurulan semt pazarının 2019 yılında kaldırılıp Ensar Mahallesi’ne taşınmasının sebebi nedir?
2. 3 binden fazla bir nüfusa sahip olan Mahallede dört yıldır semt pazarı kurulmamasının sorumlusu kimdir?
3. Mahalle muhtarının defalarca yaptığı başvuru hangi gerekçe ile dikkate alınmamıştır?
4. Artuklu Belediyesi Meclisi’nden mahallede semt pazarı kurulması yönünde karar çıkmasına rağmen semt pazarının kurulmamasının gerekçesi nedir?
5. Saraçoğlu Mahallesi’nde semt pazarı kurulması için gerekli girişimlerde bulunacak mısınız?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ