Mardin Roj

Sanıktan bilindik savunmaya mahkemeden bilindik karar

Sanıktan bilindik savunmaya mahkemeden bilindik karar
  • 13 Ocak 2021
İsviçre’den Kızıltepe’ye gelen 17 yaşındaki Z.Ç.’ye tecavüz suçuyla yargılanan amcası Osman Ç., hakim karşısına çıktı. Sanık bilindik savunma yaparken, mahkeme “kaçma şüphesi olmadığı”gerekçesiyle tahliye kararı verdi. 
Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık Osman Ç. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Z.Ç.’nin avukatlarının hazır bulunduğu duruşmayı, Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği avukatları da takip etti.
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, Osman Ç.’ye iddianame hatırlatılarak savunması yapması istendi.
SANIKTAN BİLİNDİK SAVUNMA 
Bunun üzerine söz alan Osman Ç., suçsuz olduğunu iddia ederek, “Aramızda amca yeğen ilişkisi dışında bir şey yaşanmamış. Öyle bir şey söz konusu değil. Mümkün değil. Ben vicdanen rahatım sayın başkan. Böyle bir şey olması mümkün değil, tüyler ürpertiyor. Böyle bir şey olması dünyanın sonudur” cümleleriyle kendisini savundu. Osman Ç., Z.Ç.’nin psikolojik sorunlar yaşadığı için ailesi tarafından Kızıltepe’ye gönderildiğini de ileri sürdü.
Avukatların, Z.Ç.’yi karşılayıp, her zaman kendisi gezdirdiği halde neden Adana’ya gideceği zaman eşlik etmediği sorusu üzerine sanık Osman Ç., ailesinin o şekilde istediğini öne sürdü. Osman Ç.’nin savunmasında sık sık “mağdur” olduğunu ileri sürüp, ailesinin “perişan” olduğunu ve kendisinin “kurban seçildiğini” dile getirmesi dikkat çekti. Savcının olay yerinden alınan kan örneklerinin DNA’sının Z.Ç. ve kendisine ait olduğunu hatırlatarak, bunu cevaplamasını istemesi üzerine Osman Ç., daha önce hiç odasına girmediğini iddia ettiği Z.Ç.’nin DNA’sının odasında çıkmasını “kadınsal hastalıktan olabileceği” savunmasını yaptı.
KATILMA TALEPLERİNE RET
Ardından mahkeme, Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneğinin katılma taleplerini aldı. Savcılık, Baro’nun talebinin kabulüne karar verilmesini isterken, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’nin suçtan zarar görmediği için talebin reddini istedi. Mahkeme ise, her iki kurumun talebinin reddi yönünde karar verdi.
TANIKLAR DİNLENDİ
Ardından sanık lehine tanıkların dinlenmesine geçildi. Tanıklar birbirine yakın cevaplar vererek, olaya dair heyetin sorularını yanıtladı. Ardından ise, Z.Ç.’nin ablası Pervin Şişman, Z.Ç.’nin lehine tanık olarak dinlendi. Olaya dair bildiklerini anlatan Şişman, kardeşinin Adana’ya gelerek yanında kaldığı sırada içine kapanık olduğunu hissettiğini belirtti. Bunun üzerine kendisiyle diyaloga geçmeye başladığını kaydeden Şişman, Osman Ç.’nin daha önce de benzer bir olaya karıştığını ve üzerini örttüğünü, bunu kardeşine anlattığı sırada ise ağlamaya başladığını ifade etti. Z.Ç.’nin ondan sonra yaşadıklarını anlattığını belirten Şişman, kardeşinin yaşadıkları nedeniyle intihar teşebbüsünde bulunduğunu dile getirdi.
SAVCI ÜST SINIRDAN CEZA İSTEDİ
Tanık ifadeleri ardından savcılık mütalaasını vererek, sanığın toplanan deliller kapsamında “Nitelikli Cinsel Saldırı” suçunun sabit olduğu ve gerekçesiyle üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. Sanık Osman Ç.’nin tutukluluk halinin devamına da karar verilmesini talep eden savcılık, aynı zamanda Pervin Şişman’ın beyanları kapsamında Osman Ç.’nin “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamasıyla da hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını istedi.
Ardından Z.Ç.’nin avukatları sırası ile söz alarak, sanığın cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatı da, yaptığı savunmada müvekkilinin beyanlarına katıldığını belirterek, tahliyesini istedi.
MAHKMEMEDEN TAHLİYE 
Kararını açıklayan mahkeme, Osman Ç.’ye savunmasını hazırlaması için ek süre vererek, “delillerin toplanmış olması, sanığın kaçma şüphesinin olmaması” gerekçeleriyle denetimli serbestlikle tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 5 Mayıs’a erteledi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ