Sanık korucubaşından ‘devlet için öldürdük’ dedi, avukatları tehdit etti

Sanık korucubaşından ‘devlet için öldürdük’ dedi, avukatları tehdit etti
  • 15 Eylül 2022 13:55

Midyat’ta Musa Çelik’in öldürülmesine dair açılan davada tutuklu yargılanan korucubaşı Şükrü Akçay, kendini “devlet adına öldürdük” sözleriyle savunarak, avukatları tehdit etti.  

 

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Mesken kırsal mahallesinde 21 Kasım 2021 tarihinde Musa Çelik’in öldürülmesine dair korucubaşı Şükrü (Şirin) Akçay ile kardeşleri Veysi ve Mahsum Akçay hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, “kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan tutuklu 3 sanık da hazır edildi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi avukatları ile sanık avukatların katıldığı duruşmayı, tarafların aileleri de izledi.

 

İNDİRİM TALEBİ

 

Gelen evrakların okunmasının ardından savcılık, esasa dair mütalaasını sundu. Mütalaada, korucubaşı Şükrü Akçay’ın “kasten adam öldürme” suçlamasıyla cezalandırılması istendi. Ayrıca Akçay’ın “kamu görevlisi olması” nedeniyle cezasının arttırılması, cinayeti “haksız tahrik altında işlediği” iddiasıyla cezasının indirilmesi istendi. Veysi Akçay’ın “nitelikli tehdit” suçlamasıyla cezalandırılması talep edilen mütalaada, kardeşlerden Mahsum Akçay’ın ise beraat etmesi istendi.

 

KORUCUBAŞI: DEVLET ADINA ÖLDÜRDÜK

 

Mütalaaya karşı söz verilen korucubaşı Şükrü Akçay, savunmasında “Devlet bana silahı neden verdi. Boşuna mı verdi. Terörist öldürmek için vermedi mi? Bu kişi teröristti zaten. Biz bunu devlet adına öldürdük” ifadelerini kullandı. Ardından savunma yapan Veysi Akçay, Türkçe bilmediği için Kürtçe savunma yaptı ve öldürülen Musa Çelik için, “Bu şahıs zaten hevaldi/arkadaştı” dedi. Akçay, Çelik’in “örgüt üyesi olduğu” iddiasında bulundu.

 

Mahsum Akçay ise, kendisinin olayla alakası olmadığını iddia ederek, “Ben askerliği bile bedelli yaptım. Elime silah almadım. Silah kullanmaktan anlamıyorum” dedi.

 

‘DEVLETİN GÜCÜNE GÜVENEREK’

 

Çelik ailesinin avukatları, sanıkların üzerine atılı suçlamaların sabit olduğunu dosyada yeterli delil olduğunu belirtti. Avukatlar, sanıkların savunmalarına dikkat çekerek, “Sanıkların savunmalarından da anlaşıldığı üzere korucu olmalarından dolayı devletin gücünü yanlarında görmüşlerdir. Cinayeti de bu güce güvenerek işlemişlerdir” dedi. Avukatlar, sanıkların üçünün de “kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını ve cezada herhangi bir indirim yapılmamasını istedi.

 

KORUCUBAŞI AVUKATLARI TEHDİT ETTİ

 

Avukatların savunması sırasında korucubaşı Şükrü Akçay, “örgütle iltisaklı olduğunu” iddia ettiği Çelik ailesinin avukatlarına tehditler savurdu. Duruşma salonunda kısa süreli gerginlik çıktı.

 

ERTELENDİ

 

Sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyesini istedi. Mahkeme, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 29 Eylül’e erteledi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ