Sancar: Gelin ağacın altında buluşalım

Sancar: Gelin ağacın altında buluşalım
  • 8 Mayıs 2023 00:53

Yeşiller Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti), Batman’da Kültür Mahallesi’nde bulunan 8 Mart Kadın Parkı’nda gerçekleştirdiği görkemli mitinginde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuştu. 

Halkı selamlayarak konuşmasına başlayan Sancar, Batman’ın hazır olduğunu, 14 Mayıs’a 1 hafta kaldığını belirterek, “Batman 1 hafta sonrasına hazır, tek adam rejimini bitirmeye hazır, Batman demokratik dönüşümün yolunu Yeşil Sol ile açmaya hazır, var olun sağ olun. Biz sizinle gurur duyuyoruz siz olmasanız biz olmayız. Sizinle varız, desteğinizle varız, inancınızla varız. Siz var olun gençler, kadınlar yolumuzu açıyor, önümüzde yürüyor bizi başarıya götürüyor kadın ve gençlere ayrıca binlerce kez teşekkür ediyoruz. Biz sizinle binlerce kez gurur duyuyoruz” dedi.

‘NE DİZ ÇÖKTÜK NE DE BOYUN EĞDİK’

Sancar, şöyle devam etti: “Bu söz, bu slogan bugün bütün dünyada baskıya zulme karşı dünyada yankılanıyor burada yankılanıyor, Jin Jiyan Azadî diyoruz. Sevgili dostlar, kardeşlerim karşımızda bir ittifak var: AKP-MHP ve diğer küçük ortakları. Bu ittifak, karanlıklar ittifakıdır. Bu ittifak, yalan haram ve soygun ittifakıdır. Bu ittifak, kin, nefret, düşmanlık ittifakıdır. Onun karşısında bizim halklarla kurduğumuz ittifak var: Kürt halkının, o direniş mücadelesinin görkemli yürüyüşümüzün Türkiye halklarıyla kurduğu büyük ittifak var. En büyük ittifakımız halkımızla, en büyük gücümüz bizim birliğimizdir. Birliğimiz servetimizdir. Burada Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı’nı da bu birliği güçlendirmek için kurduk. Birliğimizi kaybettiğimiz anda, birliğimiz zayıfladığı anda yürüyüşümüzü engellemeleri kolay olur. Ama bugüne kadar her türlü baskıyı, her türlü zorbalığı denediler. Bizi yolumuzdan alıkoyamadılar. Ne diz çöktük, ne boyun eğdik. Neden? Çünkü halkla iç içeyiz, çünkü birliğimiz güçlü.

‘PETROL, GAZ HEPSİ UYDURMA’

Evet, Batman yoksulluğun ne olduğunu biliyor. Bu AKP-MHP iktidarının yıllardır ülke kaynaklarını nasıl talan ettiğini ve bunun sonuçlarını Batman biliyor. Batman, Türkiye’deki 81 il içinde en yoksul 72’inci kent. Yani sondan 9’uncu sırada. Gençlerimiz işsiz. Burada emeğiyle geçinmeye çalışanlar, tekstil atölyelerinde çalışıyorlar, onlar da sefalet ücretlerine mahkum ediliyorlar. Batman’ın kaynakları var; ovaları, tarım arazileri, petrolü var ama bunların Batmanlılara bir faydası yok. Neden? Çünkü bu kaynakları iktidar sermayeye ve kendi yandaşlarına peşkeş çekiyor. O nedenle yoksul bırakıyor Batmanlıları. Her seçim dönemi Karadeniz’den gaz çıkarıyorlar, şimdi de ‘Gabar’dan, Andok’tan petrol çıktı’ diyorlar. Yahu petrol burada! Buradaki petrolün Batmanlılara ne faydası oldu? Buradaki halk zenginliklerden bir fayda sağlayabildiler mi? Hayır. O gaz, petrol hepsi seçim için uydurdukları hikayeler. Var olan zenginlikleri de kendilerine, yandaşlarına, sermayeye aktarıyorlar. O nedenle halk yoksul, gençler işsiz. Biz buna son vermeye geliyoruz, yoksulluğu, hırsızlığı, talanı sonlandırmaya geliyoruz. Yeşil Sol ile geliyoruz.

GENÇLERE SANDIK ÇAĞRISI

Gençler, değişim sizin elinizdedir. Genç nüfusun en yoğun olduğu illerden biri Batman. Herkes ama herkes, bugününe sahip çıkmak ve geleceğini aydınlık üzerine kurmak için mutlaka her saniye, her dakika çalışmalıdır. Gençler! Kimse sandığa gitmemezlik etmesin. Sizler arkadaşlarınızla konuşun ikna edin, sandığa götürün ve mührü Yeşil Sol’un ağacının altına vurmalarını sağlayın.

‘YOKSULLUĞUN SEBEBİ SAVAŞ POLİTİKALARI’

Bu yoksulluğun en önemli nedeni savaş politikalarıdır. Bu iktidar AKP-MHP koalisyonu, şu karanlık ittifak, propagandasını bombalarla, toplarla yapıyor. Yani size vadettiği şey ölümdür, yoksulluktur, sefalettir. Biz de diyoruz ki, hayır. Bu ittifakın Kürt düşmanlığı üzerine kurduğu politikalara son vereceğiz. Savaş politikalarının temelinde Kürt düşmanlığı yatıyor. AKP-MHP ittifakı Kürt düşmanıdır. 90’ların karanlıklarının ittifakıdır. O günleri Batman halkı unutmaz. Bu karanlık, nefret ve kin ittifakına en büyük dersi ve cevabı Batman halkı verecek. Batman halkı sandıklarda öyle bir cevap verecek ki, 40 yıl öncesinin o hikayesini yeniden hatırlatacak. Hazır mı Batman? 5-0 yapmaya hazır mıyız? 40 yıl önce Edip Solmaz’ı belediye başkanı seçen bu irade, bugün AKP-MHP ittifakına en güçlü cevabı vermeye hazır mı? 14 Mayıs’ta Batman’dan 5 vekil bekliyoruz. Çünkü Batman mücadele ile başarının, direniş ile inşanın iç içe geçtiği bir geleneğin en güzel temsilcisidir hem mücadele ediyor hem direniyor hem de başarıyor. Bu seçimde de sizden büyük bir başarı bekliyoruz. 5-0 ile Batman bir kez daha tarih yazacak.

‘ONLARA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Sevgili dostlar bu sıcakta sizi fazla bekletmek istemiyorum. Siirt’te de halkımız bekliyor. Buradan oraya geçeceğiz. Ama zaten size çok şey anlatmaya gerek yok. Siz hazırsınız, tarihten bugüne, geçmişten geleceğe şanlı yürüyüşün temsilcisisiniz. Sandığa gittiğinizde iki tane oy pusulası olacak. Biri milletvekilliği, biri cumhurbaşkanlığı için. Milletvekilliği seçimi için önünüze uzun bir pusula gelecek. Hiç tereddüt etmeyin, asla yanlış yapmayın. O pusulada tek mühür kullanacaksınız. Bir tane mühür var, o da Yeşil Sol ağacının altına basılacak. Başka hiçbir yere o pusulada mühür basmıyorsunuz. Onu katlıyorsunuz, sandığa koyuyorsunuz, 5 milletvekili çıkarıyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de, önünüze kısa bir pusula gelecek. 4 tane resim var. Orada da nereye oy vereceğinizi, neden oy vereceğinizi biliyorsunuz. Tek Adam’a karşı oyunuzu basacağınız yeri biliyorsunuz. Bu otoriter Kürt düşmanı, savaş ve soygun düzeninin temsilcilerine mühür basmıyoruz. Oraya da sadece bir mühür basıyoruz. Bu sandıklar size emanet. Her sandığın seçmeni o sandığın koruyucusudur. Hepiniz sabahlara kadar sandık başında da, çuvalların başında da sanki sandık görevlisiymişsiniz gibi bekleyeceksiniz. Ekmeğimizi çaldılar. Geleceğimizi çalmak istiyorlar, barışı huzuru çaldılar. Şimdi de iradeyi çalmak isteyecekler, oyları çalmak isteyecekler. Onlara izin vermeyeceğiz.

‘İRADEMİZİ AĞACIN ALTINDA BULUŞTURALIM’

Bu seçimlerde Yeşil Sol Parti’yi en güçlü şekilde meclise göndermenizi istiyoruz. Buradan Batman halkı Türkiye’nin dört bir yanına sesleniyor: Gelin irademizi Yeşil Sol Parti’nin ağacı altında buluşturalım. Meclise en güçlü şekilde gideceğiz. Niye istiyoruz bunu? Bu ülkeye demokrasiyi getirmek için, Kürt sorununa demokratik çözüm için, halkların eşit ve özgür bir biçimde barış içinde yaşadığı bir ülke kurmak için, emeğin hakkı için, adalet için. Bizler meclise en güçlü şekilde gitmeliyiz. 40 yıl sonra yine biz, yine kazanacağız. Yine biz, yine özgürlük, yine biz yine özgürlük.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ