Mardin Roj

Sanatçı Erkan Benli’ye hücre cezası

Editör

  • 04 Kasım 2019

Nusaybin Davası’nda müebbet hapis cezası verilen sanatçı Erkan Benli’ye bir telefon görüşmesinden kaynaklı 12 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklananlar arasında bulunan Koma Sê Bira müzik gurubunun solisti Erkan Benli’ye 12 gün hücre cezası verildi. Benli’nin tutuklu bulunduğu Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nden duruşma için getirildiği Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaptığı bir telefon görüşmesinin cezaya gerekçe yapıldığı öğrenildi.

Söz konusu telefon görüşmesinde Benli’nin, daha önceden idareye ismini vermediği biri ile konuşmasının tespit edildiği ileri sürüldü.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEEBBET CEZASI ALDI

Halen Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde “misafir” statüsünde tutulan Benli, 16 Ekim’de hakim karşısına çıkmış, “Devletin Birliği ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme, ayrıca “Kasten Öldürmeye Teşebbüs” iddiası ile 15 yıl, “Kamu Malına Zarar Verme” iddiası ile 3 yıl, “Basın Yayın Yoluyla Örgüt Propagandası” iddiası ile de 1 yıl 15 ay hapis cezası vermişti. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ