Saliha Aydeniz: AKP’yi Kurdistan’da tabela partisi yapıp göndereceğiz

Saliha Aydeniz: AKP’yi Kurdistan’da tabela partisi yapıp göndereceğiz
  • 9 Mayıs 2023 22:53
Nisêbîn’de binlere seslenen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, AKP-MHP ittifakının arkasına bakmadan kaçacağını belirterek, Kürt sorununun çözümünde muhatabın Abdullah Öcalan olduğunu söyledi.
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) 14 Mayıs seçimlerine doğru Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesindeki Newroz alanında miting gerçekleştirdi. Kadınların yöresel kıyafetleri ile yerini aldığı miting alanına HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafları ile girmek isteyen gençler, polisler tarafından engellendi, fotoğraflara el konuldu.
Kitlenin sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Bijî Serok Apo” ve “Jin jiyan azadî” sloganları attığı mitingde, Ribab ekibi ile Koma Jinen Azad sanat grubunun seslendirdiği şarkılar eşliğinde halaylar çekildi.
AYDENİZ: SELAM OLSUN ROJAVA’YA
Ardından DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz konuştu. Özgürlüğü haykırarak her yerin duymasını sağlamaları gerektiğini belirten Aydeniz, Kürt halkına dört parça Kurdistan’da saldırılar olduğunu söyledi. İktidarın varlığını ve geleceğini Kurdistan halkına düşmanlık üzerine kurduğunu kaydeden Aydeniz, “Kürt halkı her yerde olduğu gibi Rojava’da da direniyor. Rojava halkının direnişini mücadelesini buradan selamlıyorum. Binler selam olsun Rojava’ya” diye seslendi.
‘ARKALARINA BAKMADAN KAÇACAKLAR’
“Bir seçime gidiyoruz. Biliyorum ki bu seçimde faşizmi göndereceğiz” diyen Aydeniz, iktidarın tüm çalışmasını devlet kaynakları ile yürüttüğünü vurgulayarak, AKP bitmiş, AKP Kurdisan’da tabela partisi haline gelecek bunu bilelim. Onları tıpış tıpış göndereceğiz. Söz veriyoruz ki, onlar gidecek, onlar arkalarına bakmadan kaçacaklar. İyi bilsinler ki, onlar gidecek, onlar gidecek” dedi.
‘MUHATAP SAYIN ÖCALAN’
“Evet, Kürt sorunu Mecliste çözülecek. Muhatabı da belli. Muhatabı ile görüşmeliler. Muhatap ile görüşmedikçe bu sorun çözülmez. Muhatap kim? Muhatap Sayın Abdullah Öcalan’dır. Bunu iyi bilsinler. Bu iktidar Kürt sorununun çözümünü istemiyor, o nedenle tecridi ağırlaştırıyor. Onlar da biliyor ki Kürt sorununun, barışın anahtarı İmralı’nın elindedir. Barışın anahtarı İmralı’dadır, İmralı’dadır. İmralı’dadır” diye seslenen Aydeniz’e kitle “Bijî Serok Apo” sloganları ile karşılık verdi.
‘AKP’Yİ TABELA PARTİSİ YAPIP GÖNDERECEĞİZ’
Aydeniz, “14 Mayıs’a hazır mı Nusaybin halkı” diye sorduktan sonra “Mardin için 6-0 yapalım. Bilelim ki, Nusaybin 6-0’ın öncülüğünü yapacak. Hazır mıyız? AKP ve ittifakını tabela yapıp göndereceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından miting sanatçı Şehrîbana Kurdî’nin seslendireceği şarkılar ile devam etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ