Salih Müslim’den Kürt Ulusal Birliği açıklamaları

Salih Müslim’den Kürt Ulusal Birliği açıklamaları
  • 15 Kasım 2020 18:19 | Son Güncellenme: 15 Kasım 2020 18:20

Ulusal birliğe zarar veren dayatmaların kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirten Salih Müslim, ENKS ile görüşmelerin halen sonuçlanmadığını ancak arabulucular ve ENKS heyetinin hazır bulunmaması nedeniyle görüşmelerin geçici olarak durduğunu söyledi.

PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim, Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile ENKS arasındaki birlik görüşmelerinde, PYNK olarak birliğin sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını, fakat Özerk Yönetim sisteminin temellerini sarsan noktaları kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) sorularını yanıtlayan Müslim, görüşmelerde Kürt Yüksek Merci konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti. Müslim, ENKS’nin Özerk Yönetim’e katılımı ve savunma güçleri konusunda halen birçok detay üzerinde tartışmaların devam ettiğini dile getirdi.

* PYNK’nin birlik çalışmaları hangi düzeyde devam ediyor?

Birlik görüşmeleri bir süredir durdu. Birliğe destek amaçlı arabuluculuk yapan ABD temsilcisi değişti ve şimdiye kadar bölgemize yeni bir temsilci gönderilmedi. ENKS heyeti de Başurê Kürdistan’a geçti. ABD temsilcisi ve ENKS heyetinin dönmesiyle birlik çalışmalarına devam edeceğiz. Şimdiye kadar kimse birlik çalışmalarına devam etmeyeceğine dair beyanatta bulunmadı. Görüşmelerde şimdiye kadar birçok noktada anlaşma sağlandı, tartışma gerektiren çok sayıda nokta da halen mevcut.

* Görüşmelerde hangi noktalar üzerinde uzlaşıldı?

Görüşmelerde üzerinde durulan 3 ana konu var; Kürt Yüksek Merci’nin oluşturulması, Özerk Yönetim’e katılım ve savunma güçleri. Kürt Yüksek Merci’nin oluşturulması konusu tartışıldı, siyasi partilerin görüşü alındı ve uzlaşma sağlandı. ENKS’nin Özerk Yönetim’e nasıl katılacağı konusu da görüşüldü, bunun için bir sistem oluşturuldu. ENKS’nin şimdiye kadar Özerk Yönetim sistemi hakkında net bir değerlendirmesi yoktu. Dolayısıyla konu üzerinde düşünüp karara varmaları biraz zaman aldı. ENKS’nin Özerk Yönetim sistemine hangi düzeyde katılacağı ve hangi pozisyonlarda bulunmak isteyeceği konuları üzerinde duruluyor. Bu detayın netleşmesi ne zamana kadar sürer, bilmiyorum. Savunma güçleri konusunda tartışmalar da devam ediyor ve halen herhangi bir sonuca ulaşılmadı. Konuyla bağlantılı birçok detay halen tartışma sürecindedir.

* ENKS’nin, Kürtçe eğitim ve eş başkanlık sisteminin kaldırılması yönünde açıklamaları oldu. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu talepler birer bahanedir. Bakın, hangi siyasi parti bugüne kadar ilk amaç olarak Kürtçe eğitimin kaldırılması şartını öne sürmüştür. Bir halkı tanımak için her şeyden önce onun dili ve kültürüne bakmak gerekir. Bugün imkanlarımız var ve 8 yıldır Özerk Yönetim’ce anadilde eğitim veriliyor. Okullarda birçok eğitim materyali değiştirildi. Başından beri anadilde eğitim için zorlanmalar oldu ve oluyor. Eğitim materyallerimizi bugün kabul etmeyeceksek ne zaman edeceğiz? İlk başlarda öğretmen, materyal ve okul hazırlayacak kimse yoktu. Bugüne kadar çok büyük adımlar atıldı ve Kürtçe dilinde eğitim verebilecek binlerce öğretmen hazırlandı. Bu kadar emeğin ardından ‘Anadilde eğitimi kabul etmiyoruz’ diyenlerin, bunun yerine, ‘Sorun varsa beraber çözelim’ demesi gerekirdi. Bu çalışma halk adına gerçekten bir şeyler yapmak isteyenler için ağır bir yüktür ve herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir.

Anadil her yer ve zaman için gereklidir. Kürtçeyi kabul etmiyoruz diyenler, yeni nesillerin ve ulusal kimliğin kaybolmasını istiyordur. Anadilde eğitim için “Şimdi yer ve zamanı değil” diyenlere sormak gerekir; Şimdi değilse ne zaman? Kürdistan’ın dört parçasında Kürt düşmanları, halka karşı geliştirdikleri saldırılarında öncelikle olarak dili hedef almıştır. Şimdi de Kürt tarafının Kürtçeyi kabul etmediğini söylemesi, Kürt halkı tarafından kabul edilecek bir talep değildir.

Eş başkanlık konusunda ise şunları belirtebilirim. Dünya genelinde eş başkanlık modeline yönelim var. Bölgemizdeki yönetim sistemi de kadının rolüne göre oluşturulmuştur. Eş başkanlığın kaldırılması kabul edilemez. Bu, kadının rolünü, varlığını ve toplumdaki yerini inkar etmek anlamına gelir. Özellikle devrimde kadının rolü bu kadar ortadayken, bölge halkı böyle bir şeyi kabul etmez. Bölgede hangi kurum varsa eş başkanlık modeliyle yönetiliyor.

* Bu iki noktada bir sonuca varıldı mı?

Hayır. Eş başkanlık ve anadilde eğitimin kaldırılması taleplerine ilişkin halen bir sonuca varılmadı.

* Birlik görüşmeleri devam ederken ENKS heyeti Türk devleti ve KDP temsilcileriyle görüştü. ENKS’nin Türk devleti ve KDP ile ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu olumlu bir şey değildir. Söz konusu görüşmeler ilk kez olmadı. Öyle umuyoruz ki bu görüşmeleri yapan ENKS heyeti, kararlarını dışardan değil kendi alıyordur. Ümit ediyoruz ki ret-kabul ölçüleri dışarıda belirlenmiyordur. Burada aldığımız kararlar nasıl ki bizi ilgilendiriyor ediyor ve dışardan herhangi bir direktif almıyorsak, onlar da öyle yapmalıdır. Görüşmelerde birliğin kabul edilmemesi yönünde adımlar atıldığı ortada. Belli ki, birliğin gerçekleşmesini istemiyorlar. PYNK olarak elimizden ne geliyorsa yapacağız. Fakat bu, Özerk Yönetim sistemini yıkacak talep ve dayatmaları kabul edeceğimiz anlamına gelmez. Bizim istediğimiz birlik kazanımlarımızı korumak ve geliştirmek üzerinedir, onları bertaraf etmek için değil.

Kürt halkı birliğini gerçekleştirmiştir. Fakat siyasi güçler halen birlik olamamıştır. Eğer birlik dediğimiz olgu Kürt dilini, kültürünü, halkını ve mevcut sistemimizi korumak adına olmazsa, bu türden bir birliğe ihtiyaç yoktur. Bizler, oluşturulacak birliğin sağlam ve güçlü olmasını istiyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ