Salih Müslim, DAİŞ’in Heseke saldırısını değerlendirdi

Salih Müslim, DAİŞ’in Heseke saldırısını değerlendirdi
  • 26 Ocak 2022 09:37

PYD Eşbaşkanlık Komitesi Üyesi Salih Müslim, Hesekê saldırısının darbe olduğunu belirterek, “Kobanê’de DAİŞ’in ilerleyişi, Hesekê’de ise ikinci metatlorı kırıldı” dedi. 

 

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlık Komitesi Üyesi Salih Müslim, Kobanê’nin özgürleştirilmesinin yıldönümü vesilesiyle konuştu. Fırat Haber Ajansı’a (ANF) konuşan Müslim, Kobanê’nin tüm Kürtler için onur ve direnişin simgesi olduğunu söyledi.
Müslim, DAİŞ’in Kobanê’yi hedef almasını şu sözlerle özetledi: “O zamanki haritaya bakarsak, Serêkaniyê’nin batısından Efrîn’in sınırına kadar DAİŞ hakimdi. Sınır hattında Türkiye’yle beraber sadece Kobanê kalmıştı. Bu şehirlerin hepsiyle bağlantı kurup birbirine eklemek için Kobanê’nin düşürülmesi gerekiyordu, onlar için başka bir alternatif yoktu. Diğerleri hepsi teslim olmuş, Cerablus’tan batısına; Ezaz’a kadar Minbic de dahil hepsi DAİŞ kontrolündeydi. Güneyde Sirrîn, Rakka hakeza. Doğusunda Serêkaniyê, Girê Spî DAİŞ’te. Kobanê kalmıştı. O yüzden Kobanê’ye yüklendi, işgalin devamını sağlayıp tamamen bölgeye hakim olmak için bir çerçeve oluşturulmuştu. DAİŞ buraya gelecek, sonra Türkiye ve onun kurduğu başka çeteleri DAİŞ’ten devralacak ve kendi istediği yönetimi burada kuracaktı. Plan buydu. Türkler, ÖSO ve DAİŞ hep beraber saldırıp Kobanê’yi boğmak ve teslim almak istiyordu.”
ZAFERİN VE DEVRİMİN SEMBOLÜ
Gösterilen büyük direnişle bu planın boşa çıkarıldığını dile getiren Müslim, Rojava Devrimi’nin başladığı Kobanê’de DAİŞ’in yenilgisinin de başladığını vurgulayarak, “Kobanê bu anlamda sembolleşmiş durumda. Hem zaferin hem de devrimin sembolüdür. O yüzden herkesin hedefinde Kobanê var. Suriye rejimi ilk defa oradan çıkartıldı. Rusya, Suriye rejimini desteklediği için bunu kullanıyor. Türkiye, planlarının burada akamete uğramasını unutamıyor. Türkiye için bu bir onur meselesi haline gelmiş, nasıl bunun intikamını alabilirim psikolojisine bürünmüş durumda. Her fırsatta Kobanê’yi ele geçireceğim, diyor” dedi.
KOBANÊ BİRLİKTE SEMBOLLEŞTİ
Uluslararası ilişkiler bakımından ve Kürtler arasındaki ilişkilerde de Kobanê’nin çok büyük bir rolü olduğunu belirten Müslim, şunları söyledi: “Bütün Kürtler için Kobanê bir onur meselesi olmuştu. Kürtler her yerde Kobanê’yi destekledi. Kürtlerin birliği yine Kobanê’de sembolleşti. Bu yüzden bunu ortadan kaldırmak, efsaneyi yok etmek için bütün bu güçler Kobanê’ye saldırıyor.”
PLAN BOŞA ÇIKARTILDI
Hesekê’deki Sina Cezaevi merkezli yaşanan saldırılara da dikkat çeken Müslim, saldırının büyük bir plan olduğunu ve DAİŞ’in tüm tecrübe ve desteğini devreye koyduğunu ifade etti. Zamanlama, gün ve saatin bile bu kapsamda planlandığını dile getiren Müslim, “Hangi saatte, nasıl vuracakları, nerden kaçacakları, harita üzerinden çalışılmış. 6 aydan bu yana hazırlanmış bir plandı ve en ufak detayına kadar düşünülmüş. Hapishaneden çıkacak olanlar nereye yönelecekler, nereye gidecekler, tüm bunları kim karşılayacak; evlere mi, başka yerlere mi gidecekler; yolları, nasıl Türkiye’ye kaçacaklar, nasıl Serêkaniyê’ye kaçacaklar, bunlar hepsi planlanmış. Bunu uygulamaya çalıştılar, ancak hezimete uğradılar. Nasıl Kobanê’de DAİŞ’in ilerlemesi kırıldıysa Hesekê’de de ikinci metotları kırıldı. Hem DAİŞ’e hem de DAİŞ destekçilerine bir ders oldu. Astana kararlarıyla bağlantılı bir plandı; Kuzey ve Doğu Suriye sistemini çökertmenin parçasıydı. Daha önce ambargo uyguladılar, her taraftan sınır kapılarını kapattılar, Türkiye çeteleriyle beraber tüm cephelerden saldırılarını yoğunlaştırdı, bu da bir darbeydi. Plan boşa çıkartıldı” ifadelerinde bulundu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ