Saldırılara rağmen DBP Qoser’de Kongresini Yaptı: Hodri Meydan

Saldırılara rağmen DBP Qoser’de Kongresini Yaptı: Hodri Meydan
  • 24 Aralık 2022 15:20
DBP Qoser İlçe Örgütü 6’ncı Olağan Kongresi’ni yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdi. HDP’li Pero Dündar kongrede, Paris’teki saldırı ve DBP’ye dönük operasyonlara karşı “Omuz omuza sokaklarda olacağız” mesajı verdi.
Dün yapılan baskınlarda Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve 9 kentte İl Eşbaşkanları gözaltına alınan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde 6’ncı Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrenin yapıldığı salonda yüzlerce kişi bir araya geldi. HDP Mêrdîn Milletvekili Pero Dündar ile eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın da katıldığı kongrede, salon DBP flamaları ve pankartları ile süslendi. Kongre öncesi yapılan açıklamalarda operasyonlara karşı “hodri meydan” çağrısı yapıldı. Kongre, divan oluşturulmasının ardından başladı.
‘SALDIRILAR AYNI, HEDEF AYNI’
Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunun ardından konuşmalara geçildi. İlk olarak söz alan HDP’li Pero Dündar, Fransa’nın Paris kentinde Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yapılan saldırıya dikkat çekerek, Kürtlerin bulundukları her yerde hedef haline getirildiğini belirtti. Katliamlara karşı mücadelenin daha da büyüyeceğini kaydeden Dündar, “Üzgün ve öfkeliyiz” dedi. Siyasi ve askeri saldırılar ile cezaevlerinde devam eden tecrit uygulamalarının devam ettiğini kaydeden Dündar, DBP’ye dönük dün yapılan baskınlara dikkat çekerek, “Saldırıların hepsi birbiri ile bağlı. Saldırıları yapan zihniyet her yerde aynı zihniyet. Saldırılar aynı, hedef aynı” dedi.
‘SOKAKLARDA OLACAĞIZ’
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 24 yıldır ağır tecrit koşullarında tutulduğuna dikkat çeken Dündar, “Kürt halkı bu tecride karşı sesini çıkardığı zaman suç mu oluyor? Suç değil. Sesimiz az çıkıyor, halbu ki daha fazla ses çıkarmalıyız. Her yer bugün tecrit olmuş. Dünya tecrit altında. Bugün Güney’de ve Ortadoğu’da devam eden savaşın sebebi tecrittir. Bugün Kürtler her yerde ayakta. Ne yapsalar da Kürtler direniyor. Mücadele ediyor. Herkes umudunu Kürtlere bağlamış. O nedenle Kürtler engellenmek isteniyor. Kürtleri bitirmeden istediklerini yapamayacaklarını biliyorlar. Bu nedenle Kürtlere saldırıyorlar. Bu nedenle bütün küçük hesapların bir kenara bırakılması gerek. Bizler omuz omuza, sokaklarda, evlerde, şehirlerde, sınırlarda, sınırların öte tarafında olacağız. Direneceğiz ki, bu tarihimizi ve kaderimizi değiştirelim. Bizim kaderimiz yok olmak değil, bizim kaderimiz direniştir” ifadelerini kullandı.
‘BAŞARACAĞIZ’
Ardından söz alan HDP Mêrdîn eski Milletvekili Gülser Yıldırım da, insan için onurundan ve özgürlüğünden daha değerli hiçbir şeyin olmadığını dile getirerek, “Bu felsefenin öncülüğünü de Kürt Halk Önderi, kendisine binlerce selam gönderiyoruz, bu felsefeyi, bu inancı, bu öncülüğü bizim gönlümüze, fikirlerimize yer edinmiş. Öyle bir şey ki, farklı halkların, farklı inançların, farklı yaşayanların bir araya gelerek, özgürlük ve demokrasi mücadelesini birlikte verebilmemizi sağladı. Bizi ayakta tutan bu felsefedir. Bu nedenle başaracağız” dedi.
Konuşmaların ardından faaliyet ve mali rapor okundu. Ardından tek liste ile gidilen seçimde Zerda Kartal ve Mehmet Selim Aydoğdu DBP Qoser İlçe Eşbaşkanları olarak seçildi.
ŞIRNEX
Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesinde gerçekleştirilen DBP kongresinde eşbaşkanlığa Suzan Ürek ve Abdullah Yaman seçildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ