Mardin Roj

Sakarya’daki Kürt işçilerine yönelik ırkçı saldırıya takipsizlik verildi

Sakarya’daki Kürt işçilerine yönelik ırkçı saldırıya takipsizlik verildi
  • 24 Aralık 2020

Sakarya’da 4 Eylül’de Kürt işçilerine yönelik gerçekleşen ırkçı saldırı soruşturmasına takipsizlik kararı verildi. Avukatlar karara itiraz edecek.

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde Sakarya’ya giden Kürt işçilere yönelik 4 Eylül’de işveren ve köylülerin gerçekleştirdiği ırkçı saldırıya ilişkin “Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme suçu”ndan başlatılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi. Soruşturma “Basit yaralama” suçlaması yönünden ise devam ediyor. Takipsizlik kararına Mardin Barosu avukatları Leyla Kaya, Kemal Erdem, Nurullah Öner ve eski Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan itiraz edecek.

‘İTİRAZ EDECEĞİZ’

Beraberindeki avukatlarla birlikte Kocaali Savcılığı ile görüşen eski Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Kazan, “Olay ortaya çıkar çıkmaz savcılık dosyayı açmış. Dosya açılmış olmasına rağmen başta valilik olmak üzere idari kurumlar bunu inkar etti. Gereği hızlı bir biçimde yapılmadı. Saldırı sırasında Kürt işçilere ‘Burası Mardin’e benzemez, Burası Sakarya’ denmiş. Bunun tek bir adı var ayrımcılık. Orada Düzceli, Ordulu, Trabzonlu bir işçi olsaydı ‘burası Trabzon’a benzemez’ diyemezlerdi. Mardinli bir Kürt işçi olunca bunu çok rahat bir şekilde söyleyebiliyorlar. Bu açık ve net bir şekilde ayrımcılıktır ancak bu ayrımcılığa rağmen takipsizlik kararı verildi. Biz bu karara itiraz edeceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ