Mardin Roj

Sakarya’daki ırkçı saldırının peşini bırakmadılar

Sakarya’daki ırkçı saldırının peşini bırakmadılar
  • 22 Eylül 2020 16:38 | Son Güncellenme: 22 Eylül 2020 16:39

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan Kürt işçilere yapılan ziyarette konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Birlikte bu gericilere ve ırkçılara karşı mücadele edersek bu faşizmi geriletebiliriz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sendika üyesi, Sakarya’da 4 Eylül’de ırkçı saldırıya uğrayan Kürt işçileri ziyaret etti. Sendika üyeleri, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Kelekê (Yücebağ) kırsal mahallesinde işçiler tarafından karşılandı.

Heyet, ziyaret sırasında işçiler ve aileleriyle sohbet ederek, yaşadıklarını dinledi. İşçilerin yakınları, mahallelerinin 7 Eylül’de koronavirüs (Kovid-19) gerekçesiyle karantina altına alınmasına tepki gösterdi. Yurttaşlardan İbrahim Demir, “Eğer ırkçılık olmasaydı vekillerimizin gelmesini neden engellediler” diye sordu.

Sonrasında sendika üyeleri ile işçiler birlikte açıklama yaptı.

‘BİRLİKTE MÜCADELE’ MESAJI

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, iktidar tarafından yürütülen politikalar sonucu hem Kürt halkına hem de mültecilere dönük saldırıları yoğunlaştırdığına dikkati çekti. Kürt işçilerin her yıl benzer saldırılarla karşı karşıya kaldığını kaydeden Bozgeyik, “Çok kötü yaşam koşullarında hijyenik olmayan ortamlarda barınmak zorunda kalan ve yaşamlarını sürdürebilmek için ucuz iş gücü olarak görülen mevsimlik tarım işçileri, bir de gittikleri yerlerde faşist, ırkçı ve milliyetçi saldırılarla karşı karşıya kalmaktadırlar” dedi.

AKP-MHP bloğunun ötekileştirici ve milliyetçi söylemlerinden kaynaklı yurttaşların şiddete maruz kaldığını söyleyen Bozgeyik, “Devletin çıkarmış olduğu cezasızlık yasaları ile bu saldırıları yapan faşistler ve gericilerin ifadeleri alınarak salıverildiğini biliyoruz. Saldırıya uğrayan herkes ile dayanışma içinde olacağız. Eğer birlikte bu gericilere ve ırkçılara karşı mücadele edersek bu faşizmi geriletebiliriz” diye konuştu.

‘MEŞRU GÖSTERİLMEK İSTENİYOR’

Ardından konuşan KESK Mardin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hediye Güneş ise, saldırıların güvenlikçi politikalardan kaynaklandığını dile getirdi. Van Çatak’ta gözaltına alınan yurttaşların helikopterden atılması ve işkence görmesine değinen Güneş, saldırıların Kürtlere dönük olmasından dolayı meşru gösterilmek istendiğini belirtti. Güneş, “AKP-MHP iktidarını Kürtlere ve kendinden olmayan bütün kesimlere yönelik söylemleri ve politikalarına dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıyoruz. Faşizme, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı omuz omuza mücadelemizi büyüteceğimizi belirtiyoruz” dedi.

Açıklama alkışlarla sona erdi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ