Şahmaran Kadın Platformu’ndan Gercüş açıklaması

Şahmaran Kadın Platformu’ndan Gercüş açıklaması
  • 7 Aralık 2020 13:10

Gercüş’te bir çocuğun aralarında kamu görevlilerinin de olduğu 27 kişinin tecavüzüne uğramasına dair açıklama yapan Şahmaran Kadın Platformu, özel savaş politikalarına karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Batman’ın Gercüş ilçesinde aralarında kamu görevlilerinin de olduğu 27 kişinin 15 yaşındaki bir çocuğa tecavüz ettiği iddiaları üzerine Mardin Şahmaran Kadın Platformu yazılı açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde;

“Toplumsallaşmanın ana yurdu olan coğrafyamızda, Kürt halkının oluşturduğu ahlaki politik değerlere yoğun bir saldırının olduğunu görmekteyiz. Özellikle de bu değerlerin taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlara ve çocuklara dönük saldırılar gün geçtikçe daha da yoğunlaşmaktadır. Her gün, güne yeni bir taciz, tecavüz, istismar ve katliam haberiyle uyanmaktayız. Son günlerde “Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı bir köyde 15 yaşında bir çocuğun, karın ağrısı şikâyeti ile gittiği hastanede gebe olduğu ve tecavüze uğradığı; olaya ilişkin çocuğun şikâyeti üzerine aynı köyden iki erkeğin tutuklandığı; olaya ilişkin soruşturma genişletildiği; soruşturma kapsamında, cinsel istismar ve fuhuş iddiası ile aralarında uzman çavuş, polis ve korucuların da bulunduğu 27 erkeğin isminin geçtiği, fakat 11 erkeğin isminin soruşturma dosyasına eklendiği bilgisine ulaşıldığı şeklinde bir haberle güne başladık.
Bölgede artan taciz, tecavüz, istismar ve fuhuş olaylarının tesadüf olmadığını, bu olayların Batman’daki uzman çavuş Musa Orhan ve Mardin’deki özel harekât polisi B.K olayında olduğu gibi birçok olaya yönelik cezasızlık politikalarının bir sonucu olduğunu biliyoruz. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, ”şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir” denildi. O zaman soruyoruz; neden yayın yasağı getirildi ve kimler korunmak isteniyor? Ayrıca olayın içinde olanlar tek tek açığa çıkarılması gerekirken, olayı haber yapan kadın muhabirlerin önü özel harekat tarafından kesilerek kimsin, niye buradasın, neyi araştırıyorsun, ilçeye neden geldiniz gibi sorular yöneltiliyor kadın arkadaşlar fiziki takibe alınıyor ve olayı açığa çıkaran jinnews ‘e erişim engeli getiriliyor Konuyla ilgili topluma bilgi verilip soruşturmanın şeffaf yürütülmesi ilk yapılması gereken iken, hızlıca yayın yasağının getirilmesi; yine konunun üstünün kapatılmaya çalışıldığını hepimizin aklına getiriyor. Ancak bilinsin ki biz kadınlar ve toplum olarak asla buna müsaade etmeyecek ve doğru, şeffaf haber almamızı engellemenize izin vermeyeceğiz.
Özel savaş politikaları yüzünden ne çocukluğumuzu yaşayabildik ne de gençliğimizi. Attığımız her güzel adımda bir kızkardeşimizin çığlığıyla sarsıldık. Batman, Mardin, Şırnak ve Dersim gibi birçok yerde taciz ve tecavüze uğrayan birçok kadın ve çocuğun çığlığı daha da kulaklarımızdadır ve acıları hâlâ yüreğimizdedir.
”Edî bese!”, ”Artık yeter!” diyoruz.
Kadına ve çocuklara yönelik bu özel savaş politikalarınıza karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yaşam alanlarımızı kirletmenize ve hayatlarımızın karanlık gölgeleri olmanıza müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. İşyerlerimizin, okullarımızın, evlerimizin, sokaklarımızın sizlerin kirli emelleri tarafından abluka altına alınmasına izin vermeyeceğiz. Kimsenin “namus”u da değiliz; koca, baba ve abi şefkatine de ihtiyacımız yok. Yaşam alanlarını günlük hesaplar, çıkarlar için kirli zihniyetin eline teslim eden işbirlikçilerden de medet ummuyoruz. Çekin o kirli ellerinizi bedenlerimizden ve ruhlarımızdan. Biz bize yeteriz. Bizler, kadın dayanışmamızla, öz savunmamızla, üretkenliğimizle eşit, demokratik ve özgür bir yaşam için sizin kadın düşmanı politikalarınızı alt edeceğiz; kötülükle, çirkinlikle kurumsallaştırdığınız alanları da gül bahçesine çevireceğiz. And olsun ki sizden intikamımızı hayatı daha da yaşanabilir güzelliklerle donatarak alacağız.
Kadın mücadelemizi de, küllerimizden doğmamızı da, birlik olma azmimizi de hiçbir saldırınız kıramayacak, engelleyemeyecektir. Kazanan da yaşama anlam katan da biz kadınlar olacağız.
Kadının özgürlük mücadelesini boğmaya çalışan ve toplumun ahlaki değerlerine ve kutsalına saldıran bu sisteme karşı, yaşamın her alanını örgütleyerek ve direnerek kendimizi ve hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ