Mardin Roj

Şahmaran Kadın Platformu’ndan Cumhuriyet Gazetesi yazarına sert tepki

Şahmaran Kadın Platformu’ndan Cumhuriyet Gazetesi yazarına sert tepki
  • 31 Ağustos 2020 19:44

Şahmaran Kadın Platformu, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işıl Özgentürk’ün Batman’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz edip, ölüme sürüklediği İpek Er’e dair yazısında Batman şahsında bölge kadınlarını hedef alan sözlerine sert tepki gösterdi.

Şahmaran Kadın Platformu, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işıl Özgentürk’ün Batman’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz edip, ölüme sürüklediği İpek Er’e dair yazısında Batman şahsında bölge kadınlarını hedef alan sözlerine sert tepki gösterdi.

Platform yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Işıl Özgentürk’ün Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdığı ‘’porno çukurunda debeleniyoruz’’ yazısı sosyolojisinden bihaber olduğu Kürt toplumunu aşağılayan, gerçekler teyit edilmeden, masa başında kibir ve oryantalizmle yazılmış ve gazetecilikten tamamen uzak bir yazıdır.
Kürt kadınını ve onun şahsında toplumu aşağılamaya çalışan, tecavüzü meşrulaştıran, kadın düşmanı eril sisteme hizmet eden bu yazı; aslında, ırkçılığın ne boyutlara geldiğini de gösteriyor. Sistem tarafından beslendiği artık aşikâr hale gelen kadına yönelik şiddetin ve her geçen gün artan tecavüz kültürünün yaygınlaştırılmaya çalışıldığı, her türlü faşizan uygulamanın topluma dayatıldığı ve toplumu çürümeye sevk eden politikaların ortada olduğu böyle bir dönemde, tecavüzcülerin bizatihi korunmasını sağlayan bu çürümüş sistemi ve buna zemin hazırlayan politikaları eleştirmesi gerekirken toplumu ahlaksız bir şekilde suçlaması, özünde, sisteme ne denli hizmet ettiğinin de göstergesidir.
Söz konusu genç kadın, sistemin kendisine verdiği yetkilere güvenen bir uzman çavuş tarafından tecavüze uğramış ve kendi yaşamına son vermiştir. Tecavüzcüyü ve tecavüzcüyü serbest bırakan sistemi eleştirmeden, bu olayı ama öyle ama şöyle gibi söylemlerle meşrulaştırmaya çalışmak ırkçılıktır, faşistliktir, kadın düşmanlığıdır. Kadın özgürlük mücadelesini filizlendiren ve eşit temsiliyeti ilk uygulayan kentlerden biri olan Batman’daki halka karşı yapılan bu mesnetsiz haberler, Kürt kadının mücadelesini ve özgürlüğünü hedef alan bir yazıdır. Bölgede kadın ve kadın bedeni üzerinden toplumun baskılanmaya çalışılması ve bu bağlamda kadın temsiliyetini sağlayan eş başkanlığın uygulandığı belediyelere kayyım atanması dâhil kadına karşı her türlü saldırının sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesi ve taciz ve tecavüzün bizatihi sistem tarafından uygulanması tam da değişim ve dönüşümü gerçekleştiren kadının özgürlük mücadelesine yönelik bir saldırıdır. Sistemin özellikle bölgede yürüttüğü politikalardan haberdar olmamayı veya görmemezlikten gelen bu zihniyet, bölge hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışan ırkçı ve faşizan düşüncelerin yansıması olduğu da açıktır.
Işıl Özgentürk’ün yazdığı yazı, tamamen tecavüzü meşrulaştıran ve sistemi aklayan bir yazıdır. Bir suçlu aranacaksa o suçlu tecavüz kültürünü yaygınlaştırmaya çalışan, topluma her türlü şiddeti faşizmi dayatan ve kendisinin de içten içe hizmet ettiği sistemin ta kendisidir. Irkçılığın, militarizmin bu kadar yaygınlaştığı böylesi bir dönemde; demokrasi ve laiklik kılıfı altında eril sisteme hizmet eden bu tarz ırkçı kalemşörlerin kadın mücadelesini her yönüyle geliştiren, her türlü faşist uygulamaya karşı mücadele eden ve dünyada yürüttüğü özgürlük mücadelesiyle bilinen Kürt kadınlarına söz söylemeye haddi yoktur. Laf söylemeye cesaret edemediği sistemin politikaları nedeniyle tecavüzcülerin, hırsızların, kadın katillerinin sokaklarda cirit attığı ve kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınların cezaevinde olduğu bütün dünya tarafından bilinmektedir.
Kürt kadınları yıllardır özgürlük mücadelesinde bedel vermekte ve özgürlüğü için mücadele etmekten yılmamaktadır. Kürt kadının özgürlük mücadelesini tüm dünya tanımakta ve saygı duymaktadır. Kürt kadınlarının verdiği bu mücadele elbette ki Kürt toplumunun özgürlük ve kadın hakları mücadelesinden bağımsız değildir. Bütün bu ırkçı ve Kürt kadınına düşman bu zihniyete rağmen, özgürlük mücadelesinden asla vazgeçmeyen ve özgürlükleri için her türlü bedeli göze alan Kürt kadınları olarak sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Hiç şüpheniz olmasın ki faşizan ve ırkçı zihniyetlerinizle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Güzel olan her şeye düşman olan bu sistemin uyguladığı politikaları aklamanıza asla izin vermeyeceğiz. ‘’Kadın, Yaşam, Özgürlük’’-‘’Jin, Jîyan, Azadî’’ demeye devam edeceğiz.
Kürt kadını ve toplumu düşmanı olan Işıl Özgentürk ve yazıyı yayınlayan Cumhuriyet gazetesi Kürt kadınları nezdinde bütün kadınlardan özür dileyene ve eril sistemin tetikçisi olan bu ırkçı zihniyetin işine son verilene kadar susmayacağız…”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ