Sağlıkçılardan Ceylan Öner açıklaması

Sağlıkçılardan Ceylan Öner açıklaması
  • 5 Şubat 2022 13:48

SES Kızıltepe Temsilciliği, atandığı Hakkari’de daha ilk iş günü bir iş makinesinin altında kalarak hayatını kaybeden sağlık emekçisi Ceylan Öner için açıklama yaparak, sorumluların hesap vermesini istedi.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kızıltepe Temsilciliği, atandığı Hakkari’de daha ilk iş günü bir iş makinesinin altında kalarak hayatını kaybeden sağlık emekçisi Ceylan Öner için açıklama yaptı. Açıklamada “”İşe gidip gelirken yaşanan kazaların da iş kazası sayılması, bu kazalarda ihmali olan sorumluların hesap vermesi ve bu kazalarda hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının görev şehidi sayılması için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bizi kazalar değil politikalarınız öldürüyor.” denildi.

 

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

 

“Sağlık emekçisi arkadaşımız Ceylan Öner, Hakkâri’de çalıştığı iş yerine giderken belediyeye ait iş makinasının çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir. Bu elim vefattan dolayı ailesi ve sevenleri başta olmak üzere tüm sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz.

Ceylan’ın kaybı ne yazık ki bizlere tekrar sağlık emekçilerinin insanlık dışı çalışma koşullarını hatırlattı. Ceylan’ın geçinebilmesi için üniversite mezunu olmak yeterli olmamış; KPSS gibi bir sınavdan 90 almak yine yetmemiş ve uzun bir süre atanmayı beklemiştir. Tüm zorluklara rağmen başarılı olan genç arkadaşımız iş yerine gittiği sırada kazaya kurban gitmiştir.

Gerek Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve gerekse ulusal iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı itibariyle bir çalışanın işe gidip gelirken yaşadığı veya herhangi bir işin yürütüldüğü alanda meydana gelen her türlü kaza, iş kazası olarak kabul edilmektedir ve Ceylan’ın hayatına mal olan bu vahim kazanın da işverenlerin ihmalleri sonucu meydana gelen bir iş kazası olduğu açıktır. Kamuya açık alanda, halka yönelik herhangi bir tedbir almadan çalışma yürüten ve arkadaşımızın hayatını kaybetmesine sebebiyet veren Hakkâri Belediyesi ve çalışanlarının güvenli bir şekilde işe gidip gelmesi hususunda gerekli önlemleri almayan Hakkâri İl Sağlık Müdürlüğü yaşanılan bu iş kazasında muhatap ve sorumludur.

Ceylan arkadaşımızın hayatına mal olan bu kazada, sorumluların hesap vermesi yerine, olayın yaşanılmasında birinci derecede suçlu olduğu aşikâr olan Hakkâri Belediyesi’nin kayyum tarafından yönetilmesi nedeniyle olayın üstünün kapatılmaya çalışılması ve neredeyse sağlık emekçisi arkadaşımızın kendi ölümünden sorumluymuş gibi davranılması kabul edilemezdir.

 

Kamu vicdanını rahatsız eden bu kaza ile ilgili gerekli incelemelerin yürütülmesi ve ihmali tespit edilen sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Pandemi ile daha da ağırlaşan çalışma koşullarına maruz kalan sağlık çalışanlarının güvenli bir şekilde işe gidip gelmesi için ulaşım hizmetinin sağlanmaması, maalesef ülke genelinde görülen bir sorundur. Sağlıkçılar için işe gidip gelmek bile kazalara ve ölümlere neden olan çeşitli risklere neden olmaktadır. Çalışma hayatına yönelik kanunların sermaye çıkarlarına göre düzenlendiği, piyasalaşan ve çalışanını korumak yerine neredeyse suçlu bulacak bu kapitalist sistem nedeniyle bir canımızı daha kaybettik.

İşe gidip gelirken yaşanan kazaların da iş kazası sayılması, bu kazalarda ihmali olan sorumluların hesap vermesi ve bu kazalarda hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının görev şehidi sayılması için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bizi kazalar değil politikalarınız öldürüyor.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ