Mardin Roj

Sağlıkçılar ‘Beyaz Miting’ ile Taleplerini Haykırdı

Sağlıkçılar ‘Beyaz Miting’ ile Taleplerini Haykırdı
  • 29 Mayıs 2022 20:00 | Son Güncellenme: 29 Mayıs 2022 20:02

Ankara’da “Beyaz Miting” düzenleyen sağlık emekçileri, “Buradayız, gitmiyoruz” mesajı verdi. Mardinli sağlık çalışanları da kortejleri ile mitingdeki yerini aldı. 

 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sağlık meslek örgütleri öncülüğünde, “Emek bizim söz bizim sağlık hepimizin” şiarıyla Ankara Anıtpark’ta “Beyaz Miting” düzenlendi. Mitinge Diyarbakır, Mardin, Van gibi bölge kentleri başla olmak üzere ülkenin dört bir yanından binlerce sağlık emekçisi katıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, Halkevleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Alınteri, Tüketici Hakları Derneği, İlmek Kadın Dayanışması temsilcileri ve demokratik kitle örgütleri de mitinge katıldı.

KÜRTÇE VE TÜRKÇE DÖVİZLER

 

Sağlıkçılar, Türkçe ve Kürtçe “Emek bizim söz bizim sağlık hepimizin”, “5 dakikada hasta bakılamaz”, “Sağlıklı bir gelecek elimizde”, “Eşit, parasız, anadilde sağlık”, “Yaşamak yaşatmak istiyoruz”, ve “Kadınlar sağlığın toplumsal gaspına son verecek” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

 

Miting, yaşamını yitiren sağlık emekçileri ve hekimler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

 

BAKAN KOCA’YA TEPKİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sağlık politikalarına yönelik de alandan sık sık “Yeter Fahrettin sen bizi mahvettin” ve “Yeter Fahrettin sağlığı mahvettin” sloganları yükseldi. Sağlık çalışanları, sağlık alanındaki sermaye politikalarını, “Yaşamak, Yaşatmak İstiyoruz” sloganlarıyla tepki gösterdi.

 

Sağlık örgütlerinin ortak metninin okunmasının ardından konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Emek bizim, söz bizim” şiarıyla aylardır emeği değersizleştirenlere karşı alanlarda olduklarını belirtti.  “Bugün bir kez daha seslerimizi ve inancımızı birbirine katıyoruz” diyen Fincancı, “Savaşlara, adaletsizliğe, açlığa, yoksulluğa, yaşamlarımızı tüketenlere karşı, karları uğruna çarkları durdurmayanlara, işçi sınıfını yok sayanlara karşı yan yanayız” dedi.

 

‘DÜŞMANLAŞTIRANLARA KARŞI BURADAYIZ’

Hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anan Fincancı, “Bizi düşmanlaştıranlara ve kölelik koşullarını dayatanlara karşı buradayız” vurgusu yaptı. Fincancı, “Sivas’da katledilen meslektaşımız Behçet Aysan’ın dediği gibi ‘Bizim de günlerimiz olacak. Güle değecek kuşların kanadı ve kuşlar sırtlarında gül taşıyacak.’ Kardeşlerim koşar adım moraran beyazla zincirlerimizle yaralarımızla ırmakların geçilecek, fırtınaların dinecek bir yanı var” diye kaydetti.

 

ANADİLDE EĞİTİM VURGUSU

 

TTB TÖK ve SES öğrenci komisyonu üyesi Esma Eylem Dede, “Bizler sağlık öğrencileri olarak mücadeleyi fakülte sıralarından örmeyi ve dayanışmayı büyütmeyi hedefliyoruz” dedi. “Nitelikli, toplumsal cinsiyet eşitlikçi, parasız bilimsel, anadilinde eğitim ve sağlık hakkını savunmak” amacıyla bir araya geldiklerini belirten Dede, “Bize ‘giderlerse gitsin’ diyenler duysun; Gidecek olanlar bizler değil sizsiniz. Buradaydık, buradayız gitmiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

AİLE HEKİMLERİNİN SORUNLARI

 

Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS) Başkanı Can Kirişçi, birinci basamağı tek başına sırtlayan Aile Hekimliği çalışanlarının pek çok sorun, haksızlık ve hukuksuzlukla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Kirişçi, “Başından beri sorunlarımızı dile getiriyor, çözüm istiyoruz. Sahadan uzak ve yapılması mümkün olmayan yeni ve gerçekçi olmayan fikirler yerine sahayı dinleyerek uygulanabilir, bilimsel ve tıbbi gereklere uygun çözümler için mücadele ediyoruz. Ne duyan var ne bakan. Çözüm yerine sorunların, angarya ve baskının, tükenmişlik ve şiddetin artmasına neden olan ceza yönetmelikleri, gestapo komisyonları çıkarıyorlar” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ