Mardin Roj

Sağlık emekçileri Mardin merkez ve ilçelerinde iş bıraktı

Sağlık emekçileri Mardin merkez ve ilçelerinde iş bıraktı
  • 06 Aralık 2021
Mardin Artuklu, Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerinde merkezi olmak üzere Mardin’in tüm ilçelerinde sağlık emekçileri engelleme ve yasaklama girişimlerine rağmen iş bırakma eylemi yaptı.
Artuklu ilçesinde valiliğin 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı gerekçesi ile iş bırakma eylemleri engellenmek istenen sağlık emekçileri, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde uzun bir süre bekledi. Polis amirlerinin, “Burası İstanbul ya da Ankara değil” diyerek engellemeye çalıştığı sağlık çalışanları, hem hastane önünde hem de hastane içinde eylemelerini sürdürdü. Sağlık emekçileri “Mardin Sağlık Platformu” yazılı pankartın arkasında toplanarak hastane önünde açıklama yaptı.
SES Mardin Şube Eşbaşkanı Özgür Bilek, eylemlerinin engellenmek istenmesine tepki gösterdi. SES Şube yönetici Ahmet Özen’in basın metnini okuduğu açıklama, alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.
Mardin’in Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerindeki devlet hastaneleri ile diğer ilçelerdeki aile sağlık merkezlerinde de iş bırakma eylemleri yapıldı.
Açıklamalarda sağlık emekçileri sorunlarını açıklayarak kısa vadeli ve Acil taleplerini şu şekilde açıkladı: 
” * Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri için döner sermaye performans uygulamalarının kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret verilmesi,
* 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200 ek gösterge verilmesi,
* Covid-19’un iş kazası ve meslek hastalığı sayılması ve
* Yıpranma payı
Bu gün bunlar için iş bıraktık ve alanlardayız. Bu bir uyarı grevidir. Taleplerimiz hayata geçinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Tekrar haykırıyoruz; kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”

Sağlık emekçileri Kızıltepe Devlet Hastanesi önünde açıklama yaparken

 

Sağlık emekçileri Mardin Devlet Hastanesi önünde açıklama yaparken

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ