Mardin Roj

Sağlık emekçileri doktora saldırıyı protesto etti

Sağlık emekçileri doktora saldırıyı protesto etti
  • 22 Aralık 2021 14:37
Mardin’de bir doktorun hasta yakınları tarafından saldırıya uğraması, sağlık emekçileri tarafından protesto edildi.
Mardin’de özel bir hastanede çalışan Dr. Bayram Yıldız, dün bir hasta yakınının saldırısına uğradı. Mardin Tabip Odası, Mardin Diş Hekimleri Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), saldırıya dair ortak açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. “Sağlıkta şiddete hayır” pankartı açıldı.
Sağlık sisteminin sağlık emekçilerinin canına kasteden bir canavara dönüştüğünü belirten Tabip Odası Başkanı Dr. Mustafa Volkan Binbaş, mevcut sağlık sisteminde hastaların müşteri, hastanelerin fabrika ve sağlık çalışanlarının da birer işçiye dönüştürüldüğünü söyledi. Meslek etik ilkelerine göre çalışmanın hekimlerin saldırıya uğraması için gerekçe haline getirildiğini belirten Binbaş, sağlıkta şiddete mevcut cezalar ile çözüm bulmanın mümkün olmadığını söyledi.
Sağlıkta şiddetin sağlık emekçilerinin köleleştirilmesi için bir araç olarak kullanıldığını kaydeden Binbaş, “Ülkeyi yönetenleri; sağlıkta şiddeti görmezden gelen, kışkırtan söylem ve politikalardan vazgeçmeye, etkin bir sağlıkta şiddet politikası için Tabip Odaları ve sağlık merlek örgütleriyle birlikte hareket etmeye, onların talep ve önerilerini dinlemeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI
Saldırıya uğrayan Dr. Bayram Yıldız da, bu tarz saldırıların artış gösterdiğini belirterek, daha fazla hastaya bakmak zorunda kalmaları ve hastalara ayrılan zamanın azalmasının şiddet olaylarının artmasında etkili olduğunu söyledi. Şiddet söylemlerinin artmasının toplumun birçok kesiminde olduğu gibi sağlık alanında da hekimlere dönük şiddet olarak yansıdığını kaydeden Yıldız, şiddetin caydırıcı olması için sağlıkçıların uzun zamandır talep ettiği sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ