Mardin Roj

Sağlık çalışanlarına silahlı saldırı protesto edildi

Sağlık çalışanlarına silahlı saldırı protesto edildi
  • 4 Ekim 2022 21:39

SES Mardin Şubesi Diyarbakır’da sağlık çalışanlarına dönük gerçekleştirilen silahlı saldırıyı protesto etti. 

Diyarbakır’da Doğum Hastanesinde dün öğlen saatlerinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası (SES) üyesi sağlık çalışanlarının yemekleri protesto etmeleri üzerine bir yemekhane personeli sağlık çalışanlarına silahlı saldırıda bulundu. Silahlı saldırı üzerine birçok yerde olduğu gibi Mardin’de de SES üyeleri protesto açıklaması yaptı.

 

Kızıltepe’de KESK’e ait binada yapılan açıklamada saldırı protesto edildi. SES Mardin Şube Eşbaşkanı Dr. Özgür Bilek tarafından açıklama okundu.

 

Açıklama metni şu şekilde:

 

“İçinde bulunduğumuz zor koşullarda aldıkları adaletsiz ücretler ile geçinmeye çalışan, dahası geçinemeyen sağlık emekçilerine, çoğu sağlık kurumunda artık yeterli düzeyde besleyici ve sağlıklı yemek de sağlanmamaya başlanmıştır. Gittikçe daha da derinleşen ekonomik krizin etkisiyle, yemek hizmeti sunma ihalesini alan firmalar prosiyonlarını küçültmeye ve insanlık onuruna yakışmayacak yemekler çıkarmaya başladıklarını görüyoruz. İhaleleri alan bu firmaların, çoğunun siyasi bir referans sahibi olması nedeniyle denetlenemedikleri ve herhangi bir yaptırım ile karşılaşmadıkları da apaçık ortadır. Nitekim yaptığımız iş yeri ziyaretlerinin ve toplantıların ana gündemlerden birini oluşturan yiyecek sorunu, yetkililer tarafından çözülememekte ve bu konuda aldığımız sendikal eylem ve etkinlik kararları da sırtına siyasi iktidara dayayan firma sahiplerince akıl almaz yöntemlerle engellenmeye çalışılmaktadır. En son, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Bölümü ek binasında yemek boykotu yapan sendikamız üyelerine ve sağlık emekçisi arkadaşlarımıza mafyavari bir şekilde hareket edilmiş ve silahlı saldırı girişiminde bulunulmuştur.

 

Sağlık Bakanlığını bu mafya güruhlarına verdikleri ihaleleri iptal etmeye davet ediyor ve temel bir insan hakkı olan beslenme hakkının sağlanması için yemekhane hizmetlerinin kamu tarafından sunulması için çağrıda bulunuyoruz.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ