Mardin Roj

Rudaw’ın birakujî ısrarı pes dedirtti

Rudaw’ın birakujî ısrarı pes dedirtti
  • 15 Haziran 2021
Rudaw Radio sunucusu, peşmerge olan babasını 1995’te PKK-KDP arasındaki çatışmada yitiren Gelawêj Hemzî’nin birakujiyi kabul etmesi için ısrar etmesi dikkati çekti. 
Rudaw Radio’nun TSK’nin sınır ötesi operasyonuyla ilgili peşmerge ailelerinin katıldığı programında, konuklara birakujiyi (Kardeş kavgası) kabul ettirmeye çalıştı. Programa konuk olan peşmerge babasını 1995 yılında Federe Kürdistan Bölgesi’nin Batifa bölgesinde KDP-PKK arasındaki çatışmada kaybeden Gelawêj Hemzî, “Babamı şehit olarak kabul etmiyorum. Kardeş kavgasında yaşamını yitiren birini şehit kabul etmiyorum. Kardeş kavgasına neden olanları da hiçbir zaman affetmeyeceğim” diyerek, sunucunun dayatmasını reddetti.
‘BİR BİRİMİZİ KABUL ETMELİYİZ’
Sunucunun “PKK’nin Amediyê’ye, köylere yerleşmesine hakkı var mı?” sorusu üzerine Hemzî, “Eğer kardeş ise, eğer Kürt ise, birbirlerini kabul etmeleri gerekiyor. Kürdistan dört parça değil mi? Neden birbirimizi kabul etmiyoruz” diyerek yanıt verdi.
Sunucunun “PKK neden Kuzey Kürdistan’da savaşmıyor?” sorusuna cevap veren Hemzî, “PKK’nin Başur’da kalması gerekiyorsa, burada kalsın” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ