Rojbin Çetin’in iddianamesi hazırlandı

Rojbin Çetin’in iddianamesi hazırlandı
  • 24 Ekim 2020 11:58

Evine yapılan baskın sırasında 3 saat boyunca köpekli işkenceye maruz bırakıldıktan sonra tutuklanan TJA aktivisti Rojbin Çetin hakkında hazırlanan iddianamede, tutuklu eşbaşkanların telefon rehberinde “Rojbin Yerel Yönetim” diye kayıtlı olması “örgüt üyeliğine” gerekçe olarak gösterildi.

Diyarbakır’da 27 Haziran günü evine yapılan baskında üç saat boyunca köpekli işkenceye maruz bırakıldıktan sonra Mardin’e götürülen Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Sevil Rojbin Çetin, 10 günlük gözaltının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame dosyası, Rojbin hakkında daha önce Van’da TJA ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) çalışmaları ve Edremit Belediye Eşbaşkanlığı yaptığı dönemdeki özyönetim açıklaması iddialarıyla açılan soruşturma dosyası ile birleştirildi.

Dosyaların birleşmesi ile hazırlanan iddianame kapsamında “örgüt üyeliği iddiasıyla Rojbin’in yargılanmasına Van’da devam edilecek.

Gizli tanıklar yeniden ortaya çıktı!

İddianamede, halen tutuklu bulunan yerlerine kayyım atanan Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz ve Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in dosyalarında da bulunan “P1L5EV3NE8, ML1Z0G7R1T, 1ES9R6ZPS8RN ve B19O9L6D2P0L1T5” isimli gizli tanıkların ifadeleri yer aldı. Tanıkların ifadelerine göre, Rojbin’in belediyelere gittiği, eşbaşkanlara çalışmalar konusunda bilgi verdiği, yine belediyelerin Rojbin tarafından yönetildiği ileri sürüldü.

Telefon rehberindeki adı da ‘örgüt üyeliği’ne gerekçe sayıldı

Gizli tanık ifadeleri dışında iddianamede yine Rojbin’in evinde bulunan kimi kitaplar ile belediye eşbaşkanlarının telefonunda adının “Rojbin Yerel Yönetim” şeklinde kayıtlı olması, basında çıkan “DBP Yerel Yönetimler Konferansı”nda Rojbin’in de bulunması “örgüt üyeliği”ne gerekçe olarak öne sürüldü.

İddianamede Rojbin hakkında şu ifadelere yer verildi:

” Tüm dosya kapsamı incelendiğinde ve bir bütün olarak değerlendirildiğinde yukarıda belirtildiği üzere şüpheli hakkında örgüt içerisinde eylem ve faaliyetlerde bulunduğuna dair birden fazla teşhis ve beyan bulunduğu, bu teşhis ve beyanlarda şüphelinin eylemlerinin yoğunluğuna, söz konusu beyanlarda yerel yönetimler kadrosu içerisinde yer aldığı örgüt adına faaliyet yürüten yerel yönetim kadrosu tarafından yönetildiği bu kişilerin ideolojik ve askeri eğitimden geçtiği bunların deliller ile desteklendiğini açık kaynak araştırmalarında yer alan haberler, HDP’li belediye başkanlarına ait telefonlarda yapılan incelemeler ve bu bakımdan şüphelinin örgütün hiyerarşisine dahil olarak eylem ve faaliyetlerde bulunduğuna dair yeterli mezkur dosya bağlamında oluşumunun değerlendirildiği, şahsın tüm bu kapsamlar göz önüne alındığında cezalandırılması kamu adına talep edilir.” (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ