Rende Belediye Başkanı Marcello Manna, belediye meclisinde yaptığı konuşmada Öcalan’a onursal vatandaşlık için lehte oy kullandığını belirterek, “Bu kararla insan haklarına verilen önemi vurgulamak istedik. Türkiye’de insan haklarının reddedildiğini vurgulamanın gerekli bir eylem olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Öcalan’ın Kürt Sorunu’nun barışçıl çözümü için mücadele ettiğini vurgulayan Manna, “Abdullah Öcalan’ın önerdiği demokratik konfederalizm, eşitliğe ve etnik, din, kültür ve cinsiyet çeşitliliğinin tanınmasına dayanan alternatif bir toplum modelidir” diye belirtti.

‘ÖCALAN ORTADOĞU’DA KİLİT ROLE SAHİP’

Belediye Meclisi Kültür Komitesi Üyesi Marta Petrusewicz, köklü insan hakları kurumlarından Uluslararası Barış Bürosu’nun (IPB İtalya) 2016 yılında Öcalan’a “Barış Ödülü” verdiğini hatırlatarak, “Bu ödüllere layık görülmesi tesadüf değildir. Ortadoğu barış sürecinde kilit role sahip Abdullah Öcalan, Kürt halkının özgürlük mücadelesinin sembolüdür” diye konuştu.

‘GÖRÜŞMESİ ENGELLENİYOR’

Öcalan’ın 40 yıldan fazla bir zamandır silahlı mücadelenin adil ve kalıcı barışa ulaşması için siyasal bir mücadele verdiğini kaydeden Petrusewicz, “22 yıldır İmralı adasındaki özel bir Türk hapishanesinde insanlık dışı koşullarda tecrit altında tutuluyor. İnsan hakkı ihlal ediliyor, hayatı sürekli tehlike altında, ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi engelleniyor” dedi.

‘VARLIĞI İNKAR EDİLİYOR’

Belediye Meclis Üyesi Lisa Sorrentino ise “Kürt halkı; varlığını inkar eden, köylerini bombalayan, binlerce insanını katleden, işkence eden Türk devleti tarafından yıllardır eziliyor” dedi. Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğine de işaret ederek, tüm uluslararası toplum için Türkiye’nin geldiği noktanın anlaşılması için dramatik bir işaret olduğunu kaydetti.

ONURSAL VATANDAŞLIK 

İtalya’da şimdiye kadar çok sayıda belediye tarafından Öcalan’a “Onursal vatandaşlık” verildi. Öcalan’a vatandaşlık veren belediyeler arasında Palermo, Napoli, Palagonia, Reggio Emilia, Riace, Martano, Pinerolo, Castel de Giudice, Castel Bottaccio, Berceto, Cinquefrondi, Fossalto da bulunuyor. (MA)