Raymar Otel sahibi kaldırımı işgal edip, ‘vefa borcumu ödüyorum’ dedi

Raymar Otel sahibi kaldırımı işgal edip, ‘vefa borcumu ödüyorum’ dedi
  • 8 Ekim 2020 15:30 | Son Güncellenme: 8 Ekim 2020 15:32

Mardin’de turizm yatırımları adı altında bazı işadamları tarafından yapılarak şehre kazandırılmak istenen oteller, AVM’ler ve Kafeler vatandaşların ortak kullanım alanı olan parkları, kaldırımları ve yeşil alanları katlederek, şehrin silüetini bozmaya devam ediyor.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Yenişehir semtinde yapılan çarpık yapılaşmalar, işgaller ve hak ihlalleri iyi niyet kisvesi adı altında adına da vefa borcu denilerek yapılan bu yatırımlar, Mardin’e değer değil, adeta Mardin’i değersizleştiriyor.

Yedi bin yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış dinlerin ve dillerin şehri olan Mardin, son dönemlerde inanç turizmi alanında büyük bir ivme yakalamış olması birçok yatırımcının iştahını kabartarak yatırımlarını yapmak üzere rotalarını buraya çevirmiştir.

Dünyanın her yerinde bu gibi yatırımlar o beldeye değer katarken ne hazindirki Mardin’de bu durum tam tersine işliyor. Yaklaşık bir yıldır 13 Mart mahallesinde Mardinli bir işadamı tarafından yapımı devam eden 5 yıldızlı otelin inşaatı bunun açık bir delilidir. Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan bu otelin kendi alanından taşarak kaldırımları işgal etmesi vatandaşaların büyük tepkisine neden oluyor. Kaldırımlar üzerinde abbara niteliğini taşıyan bu işgallere yetkili kurumların müdahil olmaması “Acaba?” sorusunu akıllara getiriyor.

Kaldırımlar işgal ediliyor

Yapılan bu hak ihlalleri Mardin’de faaliyet gösteren bazı yerel medya kuruluşları tarafından süs payı verilerek servis edilmesi akıllara durgunluk veriyor. Mardin’in yatak kapatiseni artıracak olan 5 yıldızlı otelin Mardin’de yapılması elbette sevindirici ama daha çok oda, daha çok yatak ve daha çok istihdam derken vatandaşların ortak kullanım alanı olan kaldırımları, caddeleri işgal ederek emsal teşkil etmesi bundan sonra yapılacak olan bu ve buna benzer yatırımları olumsuz yönde etkileyeceği görülüyor.

Şehrin her tarafında işgaller devam ediyor.

Mardin’e ve Mardin halkına yapılacak olan vefa borcunun bu olmadığını aktaran vatandaşlar bu gibi yatırımların yanlış olduğunu belirterek, “Mardin’in kaderi bu olsa gerek, yok denilecek kadar var olan kaldırımlarımız elimizden alınıyor. Açık açık yapılan bu işgallere nasıl böyle göz yumuluyor anlayamadık. Şehrin her tarafında işgaller devam ediyor. Çarşılar işgal ediliyor, tarihi Mardin evlerinin terasları işgal ediliyor, parklar işgal ediliyor. Yenişehir semtinde yapılan 5 yıldızlı oteller ve çok katlı AVM’ler şehri adeta istila ediyor. Bu işgaller nereye kadar. Bunlara kim ve ne zaman dur diyecek. İşgal adı altında tarihi Mardin abbaraları burada da oluşturulmaya çalışılıyor. Kaçak işgallere ‘Dur!’ denilsin istiyoruz. Yenişehir semtinde yapılan çarpık yapılaşmalar yetmiyormuş gibi hala bu gibi işgallere göz yumulması akıl karımıdır. Şehrimize yapılan yatırımlara elbette karşı değiliz ama kaş yapayım derken göz çıkarmak kabullenecek bir durum değildir” denildi. (Mardin Haber Gazetesi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ