Mardin Roj

Rahşan Demirel’in babası Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Rahşan Demirel’in babası Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
  • 22 Haziran 2020 17:12

1992 yılı Newrozu’nda bedenini ateşe veren Rahşan Demirel’in babası Süleyman Demirel, yakalandığı koronavirüs (Kovid-19) salgını sonucu hayatını kaybetti.

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Kadifekale semtinde 1992 yılı Nwrozu’nda bedenini ateşe vererek yaşamına son veren Rahşan Demirel’in Mardin’de yaşayan babası Süleyman Demirel, yakalandığı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybetti.

Yaklaşık bir haftadır Mardin Devlet Hastanesi’nde tedavi gören Demirel, hayatını kaybetmesi ardından Nusaybin’deki Hecace Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Demirel ailesi ise, karantinaya alındı.

1947 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı kırsal Zeynelabidin Mahallesi’nde doğan Süleyman Demirel, evli ve 7 çocuk babasıydı. Ailesi ile birlikte 1976’da İzmir’in Kadifekale semtine göç eden Demirel, 1980 darbesi ile birlikte gözaltına alınıp, 40 gün işkenceli sorguda kaldı. 1999 yılında Nusaybin’e geri dönen Demirel ailesi, 2015’te Nusaybin’deki sokağa çıkma yasakları sırasında evleri yıkılınca Mardin merkeze taşınmak zorunda kaldı.

Yaşamı boyunca siyasi mücadele içerisinde aktif olarak yer alıp, KHK ile kapatılmasına kadar Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği’nde (MEYADER) uzun yıllar eşbaşkanlık ve yöneticilik yapan Demirel, kronik akciğer hastasıydı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ