Qoser Newroz’a hazır: Dehakların sarayını başına yıkalım

Qoser Newroz’a hazır: Dehakların sarayını başına yıkalım
  • 18 Mart 2023 12:07
Newroz için tüm hazırlıkların tamamlandığı Qoser’de, “Gelin birlikte Newroz ateşini gürleştirelim. Newroz ateşini 14 Mayıs’a, sandıklara taşıyalım. Dehakların saraylarını başlarına yıkalım” çağrısı yapıldı.
“Her der Newroz, Her Dem Azadî” şiarıyla gerçekleştirilecek olan 2023 yılı Newroz kutlamalarının merkezlerinden biri olan Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesinde hazırlıklar tamamlandı. Mereş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere adanan Newroz kutlaması 19 Mart (yarın) günü Newroz alanı olarak bilinen Otogar Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Kızıltepe Kaymakamlığına yapılan başvuruya olumlu yanıt alınırken, program saat 10.00’da başlayacak. Qoser Newrozu’na her yıl olduğu gibi on binlerce kişinin katılması beklenirken, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve milletvekili Hasan Özgüneş konuşmacı olarak katılacak. Koma Dengê Jinên Azad da sahne alacak.
‘OMUZ OMUZA KUTLAYALIM’
İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atanan Qoser Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz, her yıl Newrozu büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirterek, “Newroz Kürt halkı için başkaldırıdır. Umuttur. Zorbalığa karşı başını dik tutmaktır. Zalim Dehak’a karşı mazlum Kawa’nın başkaldırısı nedeniyle Kürt halkı için kutlu bir gündür. Newroz, özgürlük, eşitlik, başkaldırı, barıştır. Her Newrozu daha büyük bir coşkuyla kutluyoruz” dedi. Qoser halkının tamamını Newroz alanına davet ettiklerini ifade eden Elik, “Qoser halkına çağrımız; gelin birlikte Newroz alanında Newroz ateşini yakalım. Zaman özgürlük zamanı. Zaman eşitlik ve başarma zamanı. Gelin birlikte, omuz omuza Newrozu kutlayalım” dedi.
Kürt halkının uzun yıllardan bu yana baskılara karşı baş eğmediğini kaydeden Elik, haksızlıklara, adaletsizliklere her dönem karşı çıktıklarını kaydederek, “Önümüzde bir seçim var. Hem Newroz hem de seçimler bizler için çok önemli. Halkımız bunun bilinciyle 14 Mayıs’a gidecek. 8 Mart’ta olduğu gibi Newroz alanında olup, haksızlıklara karşı hakikat için büyük bir cevap vermeliyiz” dedi.
‘BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’
Qoser Newroz Tertip Komitesi’nden Selim Aydoğdu da, 19 Mart günü gerçekleştirilecek kutlamalarda sisteme karşı büyük bir cevap olacaklarını vurgulayarak, “İşgale, kirli sisteme, cevap vereceğiz. 20 yıldır bu halka zulüm ediyorlar. Belediyelerimize kayyım atadılar. Siyasetçilerimizi tutukladılar. Eşbaşkanlarımızı tutukladılar. Bu 20 yıldır yapmadıkları kalmadı. Biz bu sistemi değiştirmek istiyoruz. Bizim sorunumuz tek başına Erdoğan değil. Bu sistemi değiştireceğiz. 19 Mart’ta Newroz alanında öyle bir yanıt vereceğiz ki, 2023 Newroz ile 14 Mayıs’a gideceğiz. Halkımızı da bunlara son vermeye çağırıyoruz. Birlikte başaracağız, halkımıza sahip çıkacağız” dedi.
‘SARAYLARINI BAŞLARINA YIKALIM’
Tertip Komitesi üyesi Mehmet Fatih Öztürk de, Newroz’un Dehakların karşısında haksızlıklar karşısında başkaldırı olduğunu belirterek, “Bildiğiniz üzere 20 yıldır faşist bir iktidar yönetimde. Bu iktidar 20 yıldır Dehak’tan geri kalmadı. Dehaklar ne kadar süre geçse de şimdi de iş başındalar. Zulüm oldukça, hukuksuzluk oldukça Kürt halkı da bunun karşısında duracak. Bunun karşısında Newroz ateşini de gürleştirecek. Gelin birlikte Newroz ateşini gürleştirelim. Newroz ateşini 14 Mayıs’a, sandıklara taşıyalım. Dehakların saraylarını başlarına yıkalım” çağrısında bulundu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ