Mardin Roj

Polisin çocuğa dönük cinsel saldırısı nasıl gizlenmek istendi?

Polisin çocuğa dönük cinsel saldırısı nasıl gizlenmek istendi?
  • 03 Mart 2021

Derik’te polis Y.Y.’nin öğretmenevinde bir çocuğa cinsel saldırıda bulunmasının ardından yetkililerin olayı gizleme telaşına düştüğü iddia edildi. 

Mardin’in Derik ilçesinde 25 Şubat günü Derik Öğretmenevi’nde kalan trafik polisi Y.Y.’nin, kendisine yemek götüren 12 yaşındaki bir erkek çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu ortaya çıkmıştı. Olaya dair başlatılan soruşturma kapsamında Derik Cumhuriyet Başsavcılığı dosyaya gizlilik kararı getirirken, polis Y.Y. tutuklanarak cezaevine konuldu.
KAMERA YOK!
Olay sonrası yapılan incelemeler kapsamında öğretmenevinin kamera görüntüleri polisler tarafından toplatıldı. Ancak olayın yaşandığı katta ve çocuğun görüntüsünün yansıdığı düşünülen bazı katlardaki kameraların olmadığı iddia edilerek, bu katlardaki görüntülere ulaşılamadı.
Olayın yaşandığı öğretmenevinin giriş katındaki kameraya yansıyan görüntüde ise, çocuğun yemeği götürdükten yaklaşık 40 dakika sonra geri döndüğü tespit edildi.
OLAY YERİ DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILDI
Öte yandan olayın duyulmasının ardından, kamuoyundan gizlenmesi için ilçedeki çok sayıda yetkilinin devreye girdiği öğrenildi. İddialara göre; olayın ardından polis Y.Y., hemen gözaltına alınmadı. Olay, kent merkezinin dışında kırsal bölgede yaşanmış gibi gösterilmek istendi. Bu nedenle gözaltına alınmayan Y.Y., ilçenin kırsal alanında bulunan bir bölgeye göreve gönderildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan görevlendirme ile tek başına kırsal alana gönderilen polis Y.Y., jandarmaya yapılan ihbarla burada gözaltına aldırıldı. Ardından ise, soruşturma olay yeri polis sınırları içerisinde yaşanmasına rağmen İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yürütüldü.
MEZOPOTAMYA AJANSI DUYARSA…
Yine iddiaya göre; Y.Y., ifadesi alınarak, savcılığa sevk edildiği sırada İlçe Kaymakamı Hicabi Aytemür ile İlçe Jandarma Komutanı ve İlçe Emniyet Amiri de adliyeye geçti. Yaşananlardan dolayı yetkililer kendi aralarında durum değerlendirmesi yaparken, olayın kamuoyuna yansımaması için gerekli önlemlerin alınması konuşuldu. Yetkililerden birinin “Bu olayı Mezopotamya Ajansı duyarsa herkesin başı yanar” cümlesini kurduğu da kaydedildi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ