Mardin Roj

Polis müdahalesinde gözaltına alınan kadın: Kürtler size baş eğmez

Polis müdahalesinde gözaltına alınan kadın: Kürtler size baş eğmez
  • 04 Kasım 2021

Van’da “4 Kasım” protestosuna müdahale eden polis, gözaltına alınırken “Kürtler size baş eğmez” sözlerini sarf eden Edibe Babur’un kafasını eğmeye çalışması görüntülere yansıdı.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı İl Örgütü, partilerine yönelik “4 Kasım siyasi darbesi”ne ilişkin yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti. HDP Eşbaşanları Semra Özden ile Erol Berke’nin de aralarında olduğu 6 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Açıklamaya katılmak isteye yurttaşlar polisler tarafından engellendi. HDP’liler açıklamaya izin verilmesi üzerine oturma eylemi başlattı. Çevrede bulunan yurttaşlar da polisin tutumuna tepki gösterdi.

‘KÜRTLER BAŞ EĞMEZ’
HDP Van İl Örgütü de aynı amaçla Sanat Sokağı’nda yapmak istediği basın açıklamasına valiliğin eylem ve etkinlik yasağını gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polis ile HDP’liler arasında bir süre tartışma yaşandı. Ardından gruba müdahale eden polis, 10 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polis, gazeteciler görüntü almasını da engelledi. Gözaltı sırasında kadın bir polisin, açıklamaya katılan bir kadına yumruk attığı kameralara yansıdı. Yine gözaltına alınan Edibe Babur adlı kadının “Kürtler size baş eğmez” sözlerini sarf etmesi üzerine iki kadın polis, Babur’un kafasını yere doğru eğmeye çalıştı. Babur, başını dik tutarak gözaltı aracına götürüldü.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ