Polis, Ferhat Encü’ye tokat attı

Polis, Ferhat Encü’ye tokat attı
  • 18 Aralık 2022 20:27

Adalet Nöbeti’ne saldıran polis, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. 

 

İstanbul’da hasta ve infazı yakılan tutukluların özgürlüğü için aileler tarafından bir yıldır sürdürülen Adalet Nöbeti eylemi, Kadıköy’de yapılan kitlesel yürüyüşle sonlandırılmak istedi. Polisler, eyleme katılanlara saldırdı. Polislerden birisi, Halkaların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı. Polis şiddeti, Artı TV kamerasına yansıdı.

 

KATLİAMDA YAKINLARINI KAYBETTİ

 

Ferhat Encü, 28 Aralık 2011’de Şirnex’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî köyünde savaş uçaklarıyla katledilen 19’u çocuk 34 kişinin akrabası. Encü, katledilen kişilerin faillerinin bulunması için yıllardır mücadele veren isimlerden birisi. Aynı zamanda eski milletvekili olan Encü, yaptığı açıklamalar ve siyasi faaliyetleri nedeniyle uzun bir süre tutuklu kaldı.

HDP’DEN AÇIKLAMA 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilen Adalet Nöbeti yürüyüşünde gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encü’ye polis tarafından tokat atılmasına yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi.

 

Yürüyüşte çok sayıda kişinin darp edilerek gözaltına alındığına yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Ferhat Encü arkadaşımıza kameraların gözü önünde bir polis tarafından küfür edilmiş ve tokat atılmıştır. Bizim nazarımızda bu tokat, sadece Ferhat Encü’ye değil AKP-MHP iktidarının giderek pervasızlaşan iktidar pratiklerine karşı adalet arayan Kürt halkına ve demokrasi güçlerine atılmıştır. İktidarın yarattığı düşmanlık politikaları ve nefret iklimi kolluk güçlerini hadlerini aşan bir noktaya çekmekte ve iktidardan cesaret alan polisler hak ve adalet arayan herkese nefret kusmaktadır. Muhalefetin sindirilmek istendiği, adalet arayanların darp edildiği ve pervasızca saldırıların ayyuka çıktığı bu dönemde siyasal ve toplumsal itirazımızı daha gür sesle çıkarmaya devam edeceğiz. Bugün Ferhat Encü’ye atılan tokat demokratik siyasete atılmış, edilen galiz küfürler adalet arayanlara yönelik olmuştur. Bu saldırı aynı zamanda Kürt düşmanlığının sonucudur. Bu tokat ülkede değişim iddiasındaki tüm siyasi yapıların kulağında çınlamalı ve harekete geçilmelidir. Her şeyini kaybetmiş bu pervasız iktidar şiddet ile kendini yeniden kurmak isterken, bunun panzehiri bu tokat atan zorba ele karşı demokrasi güçlerinin el ele vermesidir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ