Mardin Roj

PKK ve PAJK’tan tutuklulara açlık grevi çağrısı

PKK ve PAJK’tan tutuklulara açlık grevi çağrısı
  • 11 Eylül 2021
Cezaevlerinin 14 Temmuz ruhuyla özgürlük mücadelesine büyük katkılar sunduğunu belirten PKK ve PAJK Zindan Komiteleri, tutuklulara açlık grevi eylemini sonlandırma çağrısı yaptı. 
İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 22 yıldır tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve artan hak ihlallerinin sonlandırılması amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım 2020’de başlatılan açlık grevi eylemi sürüyor. Tutukluların 14 Temmuz’dan itibaren 15 güne çıkardığı eylem, 50’inci grupla 289’uncu gününde sürüyor. Fırat Haber Ajansı (ANF), PKK-PAJK Zindan Komiteleri’nin devam eden eyleme ilişkin açıklamasını yayınladı.
Cezaevlerinde 8 Kasım 2018’de başlatılan ve 200 gün süren açlık grevi ile ölüm orucu eylemlerinin hatırlatıldığı açıklamada, “Açlık grevleri ve ölüm oruçları sonucu Rêber Apo avukatlarıyla 2011 yılından sonra ilk defa görüştürüldü. Zindandaki kadın ve erkek yoldaşların direnişi ve 8 arkadaşın şehadeti tecridi önemli oranda sarsmış, Türkiye’deki demokratik kamuoyu direnişçileri sahiplenmiş, AKP-MHP sözcüleri bile tecridi savunamaz hale gelmiştir. Daha sonra avukat ve ailelerin görüşmesi yine engellenmiş olsa da tecrit sürdürülemez hale gelmiş, Rêber Apo’nun özgürlüğü gündeme girmiştir. Artık Rêber Apo’nun özgürlüğünü sağlama mücadelesi verilmektedir” denildi.
14 TEMMUZ RUHU
12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu eylemine atıfta bulunulan açıklamada, “14 Temmuz ruhu ve mücadele çizgisi on yıllardır zindanların mücadele çizgisi olarak özgürlük mücadelesine büyük katkılarda bulunmuştur. Zindanlar özgürlük mücadelemizin her döneminde mücadeleye katkı sunmayı ve güç vermeyi kendi sorumlulukları olarak gördüklerinden dönüşümlü açlık grevleriyle hamleye katılmışlardır. Her zaman olduğu gibi bu hamleye de güç vermişler, gündemleşmesinde tarihi bir rol oynamışlardır. Ağır baskılara rağmen dönüşümlü açlık grevini sürdürmüşlerdir. Dem Dema Azadi hamlesinin etkili olmasında; AKP-MHP faşist iktidarını sarsmada ve Kürdistan’ın 4 parçası ve yurt dışında halkın katılım göstermesinde üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmişlerdir. Kuşkusuz hamle başta Önder Apo üzerindeki tecridi kırılması olmak üzere hedeflerine ulaşmak için devam edecektir. Bu anlamda Dem Dema Azadi hamlemiz yeni bir aşamaya girmiş bulunmaktadır. Bu hamle 2021 yılında da devam edecek, amaçlarına ulaşmada önemli gelişmeler sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.
24 SAAT MÜCADELE
“Zindanlar, 24 saat mücadele yerleridir” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Kadın-erkek zindandaki tüm yoldaşlar da on yıllardır 14 Temmuz direniş ruhu ve tarzıyla her türlü zorluğa ve baskıya karşı mücadele vermektedirler. Zindandaki yoldaşlarımızın ve tüm yurtsever demokratların bu mücadeleyi bundan sonra da yürütecekleri tartışmasız bir gerçekliktir. Dem Dema Azadi hamlesinde de sorumluluklarını aileleriyle birlikte layıkıyla yerine getirmişlerdir. 2021 yılında Dem Dema Azadi hamlesinin Kürt halkının bulunduğu her yerde daha da geliştirilip sürdürüleceği açıktır.
ROLLERİNİ FAZLASIYLA OYNADILAR
Biz tüm bu gerçeklikleri dikkate alarak soykırımcı sömürgecilikle sürekli bir mücadele içinde olan zindandaki yoldaşların Dem Dema Azadi hamlesine dönüşümlü açlık grevleri eylemleriyle verdikleri katkının yeterli olduğuna inanıyoruz. Çünkü zindandaki yoldaşlar olarak bu hamlenin gelişmesinde ve güçlenmesinde fazlasıyla rollerini oynamışlardır. Zindandaki yoldaşların bu çağrımıza uyarak açlık grevi eylemlerini Dem Dema Azadi hamlesinin 1. yıl dönümünde sonlandıracaklarına inanıyoruz. Kuşkusuz sürekli direnişte olan yoldaşlar olarak dönüşümlü ya da dönüşümsüz açlık grevi gibi eylemlere başvurmadan da hamleye daha farklı biçimlerde katılıp güç verebilirler. Zaten onların süreklileşmiş direnişleri tüm halkımıza, gençlere, kadınlara ve tüm dostlara mücadelelerinde güç vermektedir. Dem Dema Azadi hamlesine yaptıkları büyük katkılarından dolayı kadın-erkek tüm zindan direnişçilerini kutluyor, selamlıyor; her zaman olduğu gibi bundan sonraki mücadelelerinde üstün başarılar diliyoruz.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ