Mardin Roj

PKK Dış İlişkiler Komitesi’nden Mesrur Barzani açıklaması

PKK Dış İlişkiler Komitesi’nden Mesrur Barzani açıklaması
  • 20 Kasım 2021 21:33
KDP’li Mesrur Barzani’nin Türkiye’nin ağzıyla konuştuğunu belirten PKK Dış İlişkiler Komitesi, “Barzani, işgal saldırılarını meşrulaştırmak yerine Başur Kürdistan halkının demokrasi, özgürlük, sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalı” dedi. 
PKK Dış İlişkiler Komitesi, Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı KDP’li Mesrur Barzani’nin son günlerde yaptığı değerlendirmelere ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Barzani’nin söylemlerinin Türkiye devlet yetkililerinin açıklamalarına benzediği belirtilen açıklamada, “Yapılan bu açıklamaların Kürt ve Kürdistan yurtseverliği ile nasıl bir ilgisi bulunduğunu halkımızın takdirine bırakıyoruz. TC’nin Kürtlerle bir sorununun olmadığını, PKK ile sorununun olduğunu, Rojava’nın PKK ile ilişkilerini kesmesi gerektiğini, kesmemesi halinde TC’nin bu durumdan rahatsız olarak saldırabileceğini söylemesi işbirlikçi, teslimiyetçi ve aynı zamanda Türk devlet ağzıyla konuştuğunun göstergesidir. TC devleti bu tekerlemeyi 40 yıldır her yerde ve her zaman söylemiştir. KDP’li Mesrur Barzani Kürdistan halkının tarih bilinci ve ulusal uyanış düzeyini çok hafife almaktadır. Kürdistan halkı artık dost kimdir, düşman kimdir, işbirlikçi kimdir, yurtsever kimdir, bunların derin bilinci içerisindedir. Tüm dünya bile TC’nin yayılmacı sömürgeciliğini bir tehdit-tehlike olarak görürken, KDP’li Mesrur Barzani bundan rahatsız değildir. Kendisinin görüştüğü aynı TC yetkilileri Kürdistan diye bir yer yoktur dediğinde de rahatsızlık duymuyor. Mesrur Barzani, TC işgalciliğini ve saldırılarını meşrulaştırmak yerine Başur Kürdistan halkının demokrasi, özgürlük, gelir dağılımında adalet, iş edinme sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalıdır. Daha çok iktidar, daha çok aile hanedanlığını bırakıp, Kürt gençlerinin göç yollarında yaşamlarını yitirmeleri karşısında vicdani azap duymalı, ahlaki-politik bir tutum sahibi olmalıdır” ifadelerine yer verildi.
DAİŞ’E KARŞI MÜCADELE
DAİŞ’e karşı verilen mücadelenin hatırlatıldığı açıklamada, “DAİŞ’in hem ideolojik yenilgisinde hem de tasfiye edilmesinde PKK’nin belirleyici bir rolü olmuştur. Kürdistan özgürlük gerillası Maxmur’dan Hewler önlerine kadar fedaice savaşıp, DAİŞ’in Başur Kürdistan’ı işgal etmesinin önüne geçmiştir. PKK direnişçiliğinin yarattığı bu sonuçları Başur Kürdistan halkımız da çok iyi bilmektedir” denildi.
‘EN İYİ KARARI HALKLAR BİLİR’
Kuzey ve Doğu Suriye’de verilen mücadeleye de dikkat çekilen açıklamada, büyük bedeler üzerinden kurulan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk yönetiminin kiminle ve nasıl görüşeceğine kendisinin karar verebilecek konumda olduğunun altı çizildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Mesrur Barzani’nin Rojava halkını ve yönetimini ‘PKK ile bağlarınızı koparın, aranıza mesafe koyun yoksa ilişkilerimiz iyi olmaz’ diyerek tehdit etmesi de, TC ağzı ve aklıyla hareket ettiğini göstermektedir. Kürdistan halkının derin yurtseverlik duruşunda bu türden tehditlerin yeri bellidir. Kendi geleceğine dair en iyi kararın ne olduğunu Kuzey Doğu Suriye halkları ve demokratik iradeleri bilir.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ