Mardin Roj

Pervin Buldan’dan Sedat Peker’in Savaş Buldan sözleri sonrası açıklama

Pervin Buldan’dan Sedat Peker’in Savaş Buldan sözleri sonrası açıklama
  • 23 Mayıs 2021
Devlet destekli çete yöneticisi Sedat Peker’in Kürt iş insanları cinayetlerinde Mehmet Ağar’ı işaret etmesinin ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Yıllardır söylüyoruz, Savaş Buldan ve arkadaşları devleti yönetenler tarafından öldürüldü” dedi. 
Devlet destekli çete yöneticisi Sedat Peker, Youtube üzerinden yayınladığı videoyla, 1993’te evinin önünde bombalı saldırıda yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ile Kürt iş insanlarının cinayetleriyle ilgili eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT’Çi Korkut Eken’i işaret etti.
UĞUR MUMCU
Peker, Mumcu’nun ölümüyle ilgili, “Uğur Mumcu şehit ediliyor, yanına ilk gelen kim; katil en önce gelir, Mehmet Ağar. Yüce Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Adam namuslu adam, bu günleri görmüş, namuslu adam. Rumlara Kıbrıs’ı satacağı yok. Aradan zaman geçti, döndüler üç dört gün sonra. Denk gelinemedi. Korkut abiyle konuştuk. Dedi sonra gideceğiz. Onlara bağlı başka bir ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abiyle, ‘Halloldu o iş’ dedi” dedi.
KÜRT İŞ İNSANLARI
Kürt iş insanlarının cinayetine dair Peker, “Bu Mehmet Ağar var ya bu Mehmet Ağar, emniyet müdürlüğü döneminde en yakın arkadaşları Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin, Savaş Buldan… Tüm uyuşturucu işi yapanlar bunun arkadaşı. Kürt iş adamı diyorlar ya hayır uyuşturucu işi yapıyorlar, hepsinden para aldı. Her işlerini hallediyorlardı. En son siyasete girip, hayali cumhurbaşkanlığı, hikâye böyle. Adam tüm geçmişi temizlemek için MGK’ya sunum yaptı. O zaman Tansu Hanım, onu ikna etti. Sonra başladılar hepsini öldürmeye başladı. Kendi geçmişini temizlemek için yaptı” diye konuştu.
BULDAN: YILLARDIR SÖYLÜYORUZ
Peker’in itiraflarının ardından sanal medya hesabından açıklama yapan 3 Haziran 1994’te gözaltına alındıktan sonra katledilen iş insanı Savaş Buldan’ın eşi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Yıllardır hep söyledik şimdi yine söylüyoruz. Savaş Buldan ve arkadaşları devleti yönetenler tarafından öldürüldü. Cinayeti işleyenler göstermelik yargılandı ve beraat etti. Şimdi yeniden başa dönüyoruz ve yargılanmaları için girişimde bulunacağız” ifadelerini kullandı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ