Pervin Buldan Açıkladı: HDP seçimlere iki ittifakla giriyor

Pervin Buldan Açıkladı: HDP seçimlere iki ittifakla giriyor
  • 1 Eylül 2022 18:52

Van’da düzenlenen Barış Mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Emek ve Barış İttifakı ile Kürtlerin ittifakı yan yana seçimlere girecek” dedi.

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Savaşa, faşizme karşı barışı haykırıyoruz” sloganıyla Van’da düzenlediği miting, Musa Anter Barış Parkı’nda yapıldı.

 

Mitingin gerçekleştiği caddeyi trafiğe kapatan polis bölgede yoğun önlem aldı. Miting için gelen yurttaşlar iki ayrı noktada üst aramasından geçirilerek alındı. Alanın etrafında polis yoğunluğu dikkat çekti.

 

HDP İpekyolu İlçe Örgütü binasında bir araya gelen yüzlerce kişi, bir arada miting alanına gitti. Aysel Tuğluk’un dev posterini taşıyan kadınlar “Aysel Tuğluk onurumuzdur”  ve “Aysel Tuğluk’a” özgürlük sloganları ve zılgıtlarla alana yürüdü.

 

HDP yanı sıra sivil toplum kuruluşları, eğitim örgütleri ve  meslek odaları da alana kortej halinde girdi. KESK Van Şubeler Platformu, açtığı pankart eşliğinde sloganlarla alana girdi.

 

‘BARIŞI HAYKIRMAYA GELDİK’

 

Mitingin açılış konuşmasını yapan 1 Eylül Tertip Komitesi Başkanı Sedat Düşünmez, barışta ısrar edeceklerini söyledi. “Biz burada barışı haykırmaya geldik” diyen Düşünmez,  “Barışın ne kadar güzel olduğunu herkese göstermeye geldik” ifadelerini kullandı.

 

‘BARIŞ GELENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

 

DBP Van İl Başkanı Gülderen Varlı da konuşmasında barışın önemine değindi. Halkların barıştan yana olduğunu vurgulayan Varlı, “Hakların hep birden barıştan yana olduğunu biz göstereceğiz. Bu topraklara barış gelene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

 

‘SAVAŞA İZİN VERMEYECEĞİZ’

 

HDP Van İl Eş Başkanı Fikret Doğan da barışın geleceğine ilişkin umutlarının yüksek olduğunu söyledi. Tüm halkların barış istediğini ifade eden Doğan, “Kürt, Türk, Arap halkı üçüncü Dünya savaşına izin vermeyecek” diye konuştu.

 

BULDAN: KAYBETTİNİZ, KAYBEDECEKSİNİZ

 

Daha sonra kürsüye HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan çıktı. Barış temennisinde bulunarak sözlerine başlayan Buldan ” siz buraya Ankaraya bir mesaj vermek için geldiniz. Sesinizin Ankara’ya ulaşması için taleplerinizin Ankara’ya ulaşması için geldiniz, iyi ki geldiniz ” dedi.

 

Yaşanan haksız ve hukuksuzlukları sıralayan Bulda, bu hukuksuzluklardan dolayı iktidarın kaybettiğini ve kaybetmeye devam edeceğini söyledi:

 

“Siz gidicisiniz. Kaybettiniz, kaybetmeye de devam ediyorsunuz. niye kaybediyorlar. Bugün cezaevlerinde binlerce Kürt ve siyasetçi olduğu için kaybettiler, kaybedecekler. Hasta tutsaklar serbest bırakılmadığı ve her gün cezaevlerinden hasta tutukluların cenazeleri çıktığı için kaybettiler, kaybedecekler. Bugün Aysel Tuğluk’a yapılan haksızlık ve hukuksuzluk yüzünden kaybettiler kaybedecekler. Bugün 80 yaşındaki Vanlı makbule Ana Kürtçe ifade veremediği için cezaevinde tutuluyor. ondan öç alıyorlar, kaybediyorlar, kaybedecekler. Ve bir torba içinde oğlunun kemiklerini verdikleri için kaybettiler, kaybedecekler”

 

“Kürtler 90’lı yıllarda sokak ortasında katlediliyordu, faili meçhullere kurban gidiyordu. Şimdi Kürtlerin cenazelerini, kemiklerini bir torbaya koyarak ya kargoyla annesine gönderiyorlar, ya da babayı adliyeye çağırıp eline torba veriyorlar. İşte sizin vicdansızlığınız, işt sizin iki yüzlülüğünüz, işte sizin Kürtlere olan düşmanlığınız ve bunun için de kaybedişiniz ortada.”

 

BULDAN: SEÇİME İKİ İTTİFAKLA GİRECEĞİZ’

 

Pervin Buldan seçimlerle ilgili de konuştu. Geçtiğimiz hafta ismi konulan ‘Emek ve özgürlük İttifakı’ ile Kürtlerin kurduğu ittifakın yan yana seçimlere gireceğini söyledi:

 

“İnkarı, asimilasyonu, cenazelerimize yapılan saldırıları, cezaevlerinde bize uygulanan haksızlığı ve hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. İşte HDP, halk için burada, demokratik siyaset yapıyor. Şimdi önemli ittifaklarımız var. Emek ve Özgürlük İttifakı bir tarafta, Kürtlerin ittifakı diğer tarafta. Yani seçimlere iki ittifakla birlikte gireceğiz.  Hem Türkiye solu ile birlikte ama aynı zamanda Kürtlerin ittifakı ile de seçimlerde, güçlü bir iradeyle, hep birlikte, omuz omuza ve yan yana gireceğiz. AKP’ye artık güle güle demenin zamanı geldi ve geçiyor.”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ