Mardin Roj

Pero Dündar Soylu’ya sordu: Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek suç mudur?

Pero Dündar Soylu’ya sordu: Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek suç mudur?
  • 29 Haziran 2021

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Deniz Poyraz’ın katledilmesini Mardin’de protesto etmek isteyen kadınların ifadeye çağrılmasına tepki göstererek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek suç mudur” diye sordu. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Deniz Poyraz’ın katledilmesini Mardin’de protesto etmek isteyen kadınların ifadeye çağrılmasına tepki göstererek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek suç mudur” diye sordu. 

 

Pero Dündar’ın verdiği soru önergesi şu şekilde; 

 

“Deniz Poyraz 17 Haziran 2021 tarihinde İzmir HDP İl Binasına yapılan saldırı sonucunda katledilmiştir. İzmir İl binası aylardır polis ablukasında olmasına rağmen saldırgan elini kolunu sallayarak binaya girmiş ve Deniz Poyraz’ı katletmiştir. Saldırının ardından basına düşen görüntülerde saldırgan adeta polisin şefkatli kollarında korunarak dışarı çıkartılmıştır.

Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer sosyal medya hesaplarından günlerce paylaşım yaparak bu saldırıyı gerçekleştireceğinin sinyalini vermiştir. Binlerce insan sosyal medya üzerinden demokrasi, özgürlük, eşitlik adına hak ihlallerine karşı paylaşım yaptığında gözaltına alınıp tutuklanmaktadır. Ancak nefret, şiddet söylemleri ile cinayet işleyeceğinin sinyalini vermiş olmasına rağmen Onur Gencer hakkında yasal bir girişimde bulunulmamıştır. Yine hak ihlallerine karşı mücadele eden insanlar şafak operasyonları ile gözaltına alınıp günlerce gözaltında tutulurken, Onur Gencer hakkında apar topar tutuklanma kararı verilmiştir.

Onur Gencer hakkında etkin bir soruşturma yürütülmeden apar topar tutuklama kararı verilirken Deniz Poyraz katliamını protesto ederek sokağa çıkan kadınlar tek tek ifadeye çağrılmaktadır. Bunun son örneği Mardin’de görülmüştür. Deniz Poyraz katliamını protesto etmek için gerçekleştirilecek buluşmaya davette bulunan kadınlar ifadeye çağrılmıştır. Etkinlik daha bitmeden kadınların ifadeye çağrılmıştır.  Protesto etkinliğinin yapılacağı gün Kayyım Vali keyfi bir şekilde yasaklamalar yaparak anayasal hakları ihlal etmiştir.  Mardin’e giriş yapılan bütün yollar kapatılarak kadınların protesto etkinliğine katılması engellenmeye çalışılmıştır.

 

Bu bağlamda;

  • Sosyal medya hesaplarından hak ihlallerine karşı paylaşım yapan yüzlerce insan gözaltına alınıp tutuklanırken nefret, şiddet paylaşımları yapan Onur Gencer hakkında neden yasal bir işlem başlatılmamıştır?
  • Katil Onur Gencer hakkında etkin bir soruşturma yürütülmeden neden apar topar tutuklanma kararı verilmiştir?
  • Katil Onur Gencer hakkında yürütülen soruşturma hangi aşamadadır? Bu saldırgan kim ya da kimler tarafından eğitilmiştir? Onur Gencer’in Suriye’ye gitme gerekçesi nedir? SADAT’la bağlantısı nedir?
  • Suriye’nin birçok kentinden uzun namlulu silahlarla görüntüsü olan bu katil nasıl bir devlet memurudur? Onur Gencer’in sağlık personeli adı altında gerçek görevi nedir? Bu görev kim tarafından ne amaçla verilmiştir?
  • Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etmek suç mudur? Mardin de bu protesto etkinliğinin hazırlığını yapan kadınlar neden ifadeye çağırılmıştır?
  • Kayyım Valinin keyfi bir şekilde anayasayı ihlal ettiği gerekçesi ile hakkında bir soruşturma başlatılacak mıdır? Adı onlarca yolsuzluğa karışan Kayyım Vali hakkında şimdiye kadar etkin bir soruşturma yapılmış mıdır?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ