Mardin Roj

Pero Dündar: Nusaybin TOKİ’deki bin hak sahibi yeniden borçlandırıldı

Pero Dündar: Nusaybin TOKİ’deki bin hak sahibi yeniden borçlandırıldı
  • 23 Ekim 2021

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının ardından inşa edilen TOKİ konutlarında uuslsüzlükler yaşandığını belirtti. Dündar, Meclise Araştırma Önergesi sunarak, “Sözleşmelerde ki eksikliklerden kaynaklı mülklerinin paralarını ödemelerine rağmen 1000 hak sahibi yeniden borçlandırılmıştır” dedi. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Nusaybin’de sokağa çıkma yasağının ardından inşa edilen TOKİ konutlarında uuslsüzlükler yaşandığını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi de veren Dündar, aynı zamanda Meclise Araştırma Önergesi sundu. Pero Dündar, yaşanan ihlallere dair “Sözleşmelerde ki eksikliklerden kaynaklı mülklerinin paralarını ödemelerine rağmen 1000 hak sahibi yeniden borçlandırılmıştır” dedi.

 

Pero Dündar’ın verdiği Araştırma Önergesi şu şekilde;

 

“14 Mart 2016 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen ve 21 Nisan 2018 tarihinde kaldırılan sokağa çıkma yasası sonrasında birçok ev yıkılmış ya da kullanılamayacak hale gelmiştir. Sokağa çıkma yasakları sonrasından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından başlanılan 9 bin 500 dairenin inşaatının tamamlanma süreci ile ilgili yaşanılan sorunlar ve halkın mağduriyeti tarafımızca defalarca gündeme getirilmiştir. Anahtar teslimlerinden sonra bu konutlarda yaşanılan sıkıntılara her gün bir yenisi eklenmektedir.

Nusaybin’de yapımına başlanılan TOKİ konutlarının halkın yaşadığı mağduriyetlerin yerinde incelenmesi, bu mağduriyetlerin kim ya da kimlerden kaynaklı olduğunun tespit edilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasına yardımcı olunması amacıyla Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını teklif ve arz ederim.

 

14 Mart 2016 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen ve 21 Nisan 2018 tarihinde kaldırılan sokağa çıkma yasası sonrasında birçok ev yıkılmış ya da kullanılamayacak hale gelmiştir. Sokağa çıkma yasakları sonrasından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından başlanılan 9 bin 500 dairenin inşaatının tamamlanma süreci ile ilgili yaşanılan sorunlar ve halkın mağduriyeti tarafımızca defalarca gündeme getirilmiştir. Anahtar teslimlerinden sonra bu konutlarda yaşanılan sıkıntılara her gün bir yenisi eklenmektedir. Nusaybin TOKİ’de yaşayan halk ve Mardin TMMOB üyelerinden aldığımız bilgilere halkın yaşadığı sorunlar şu şekildedir;

Tapu sözleşmelerinde yaşanan sorunlardan kaynaklı insanlar hala tapularını almış değildir. Bu durum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışanları da tapu sözleşmelerinden kaynaklı tapuların çıkarılamadığını mülk sahiplerine iletmişlerdir.

TOKİ binalarında kalorifer siteminin çalışmaması ve soba giderlerinin olmamasından kaynaklı halk ısınma sorunu yaşamaktadır. İnsanlar ısınmak için elektrikli sobalar kullanmaktadır. Bu durum yüksek elektrik faturalarının gelmesine neden olmaktadır. Yoksulluğun bu kadar yoğun şekilde yaşandığı ilçede insanların bu faturaları ödeme koşulu bulunmamaktadır.

Binalarda asansörlerin çalışmaması yine özellikle yaşlı insanlar başta olmak üzere kadınların çocukların yaşamlarını olumsuz etkilenmektedir. Yaşam alanlarının yıkılması ve yerine TOKİ binalarının inşa edilmesi ile birlikte insanlar bu yaşama adapte olamamıştır. TOKİ’ye taşınan insanlar daha önceki yaşamlarında hayvan beslemekte, evlerinin bahçelerinde üretim yaparken şu anda dört duvar arasında yaşamak zorunda bırakılmıştır.

Teknik personelin hak sahiplerini ikna etmek amacıyla müştemilat m2’lerini tam m2 olarak hesaplamış ve sözleşmeleri bu şekilde düzenleyip hak sahiplerine imzalatmıştır. Ancak 2020 yılında sözleşmelerin yanlış yapıldığı iddiasıyla yaklaşık 1000 hak sahibi mağdur edilmiş ve müştemilat m2’lerinin yarım m2 olarak düzenlenip sözleşmelerinin güncelleneceği söylenmiştir. Sözleşmelerde ki eksikliklerden kaynaklı mülklerinin paralarını ödemelerine rağmen 1000 hak sahibi yeniden borçlandırılmıştır. Binaların olduğu yerlerde aydınlatma sisteminin olmamasından kaynaklı özellikle kadın ve çocukların rahat hareket edememelerine neden olmaktadır.

Tüm bu nedenlerden hareketle 2016 yılında Nusaybin’de yapımına başlanılan TOKİ konutlarında halkın yaşadığı mağduriyetlerin yerinde incelenmesi, bu mağduriyetlerin kim ya da kimlerden kaynaklı olduğunun tespit edilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasına yardımcı olunması amacıyla bir Meclis araştırması açılması elzemdir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ