Mardin Roj

Pero Dündar Manisa’da konuştu

Pero Dündar Manisa’da konuştu
  • 15 Ağustos 2021
Salihli’de halk buluşmasında konuşan HDP’li Pero Dündar, Öcalan’a yönelik tecridin savaş dayatması olduğunu belirterek, buna karşı birlik çağrısında bulundu. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), “HDP’liyiz her yerdeyiz” programı kapsamında Manisa’nın Salihli ilçesi Gaffar Okan Mahallesi’nde halk buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Mardin Milletvekili Pero Dündar ile partinin MYK ve PM üyeleri katıldı. Buluşmada konuşan HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Kürtlere yönelik baskılara değinerek, “Kürtlere her zaman göç ve sürgün yolu gösterdiler. Şimdi de Konya’da Kürtleri katlettiler. Ormanları yakarak, Kürtlerin üzerine yıkmak istiyorlar. AKP ve MHP Kürtler üzerinde savaş siyaseti yapıyor. Devlet aklı 1923’ten beri bunu sürdürüyor ama başaramadılar. Kadınları, gençleri öldürerek bir sonuç almak istiyorlar. Bunlar bu defasında Kürtleri birbirine kırdırarak, sonuç almaya çalıştılar. Yine başaramadılar” diye konuştu.
‘KENDİMİZİ SAVUNMALIYIZ’
PKK Lideri Öcalan’a yönelik tecritle Kürtlerin tecrit altına alındığını dile getiren Dündar, “Konya’da Kürtler katledildi, orman yangınlarıyla Kürtlere saldırdılar. Bu yaşananlar tecritle bağlantılıdır. Kürtler tüm bunlara karşı kendilerini savunmalıdır. Sesimizle, dilimizle, kültürümüzle ve örgütlülüğümüzle birbirimizi korumak zorundayız. Buna ihtiyacımız var. HDP kimdir, HDP Kürtlerdir, Türklerdir, kadındır, gençtir, Alevidir, Süryanidir, Türkmendir. Bu nedenle HDP’ye saldırıyorlar. Siz ne yaparsanız yapın, HDP ve HDP’liler her yerdedir” ifadelerini kullandı.
Tecride karşı mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Dündar, “Tecrit aynı zamanda savaş kararıdır. Bu tecrit Kürtlerin katliamıdır. Bu tecrit Rojava ve Ortadoğu halklarına karşı savaş dayatmasıdır” diye konuştu.
‘FELAKET İKTİDARI’ 
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, orman yangınları ve sel felaketleri üzerinde durdu. Oluç, “Karadeniz’de çok ağır bir durum yaşanıyor. Onlarca insan hayatını kaybetti. Büyük bir felaket. Selden dolayı yüzlerce insandan haber alınamıyor. Bu felaketin sebebi nedir? Bu iktidardır. Neden diyeceksiniz? Yağmur yağdı, sel oldu. İktidarla ne alakası var diyeceksiniz. Ama bu kadar insanın hayatını kaybetmesi, bu selin büyük bir felakete dönüşmesinin nedeni, bu iktidarın para kazanma ve kar etme, rant elde etme anlayışıdır. Çünkü dere yataklarına inşaat yapan, imar izni veren, yüzlerce dere yatağını onlarca metre indiren ve orada yapılan inşaatların sel olduğu zaman kökü insanların hayatını yitirmesine neden olan işte bu iktidardır. Bu iktidar, felaket iktidarıdır” dedi.
‘ÖCALAN HER ADIMI ATTI’
İktidarın Kürtlere karşı samimi olmadığını sözlerine ekleyen Oluç, İmralı tecridine değinerek, şunları söyledi: “Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi neden sürdürüyorsunuz? Hani barış istiyordunuz. Sayın Öcalan barış yapmak için her adımı attı. En son 2019’da son avukat görüşünde ‘Ben kendime güveniyorum. Bir haftada çözerim’ dedi. İktidar ne yaptı? Barış için uğraşan insana, karşılığında ağırlaştırılmış tecrit uyguladı. İktidar bu konuşmaları ile barış isteme sözünde, Türkiye’de huzur, demokrasi, eşitlik sözünde samimi olabilir mi? İnandırıcı olabilir mi? Güven verici olabilir mi? Eğer öyle ise 5 Nisan 2015’ten beri sürdürdüğün ağırlaştırılmış tecridi neden kaldırmıyorsunuz? Samimi iseniz kaldırın. Bu nedenle iktidar Kürtlerle barış konusunda samimi değil.” (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ