Mardin Roj

Pero Dündar, Kürtçe’ye dönük baskıları Soylu’ya sordu

Pero Dündar, Kürtçe’ye dönük baskıları Soylu’ya sordu
  • 18 Haziran 2022

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kürtler ve Kürtçe’ye dönük baskıları sordu.  

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kürtler ve Kürtçe’ye dönük baskıları sordu.  Kürtler ile Kürtçe dili üzerindeki baskılara dikkat çeken Pero Dündar, Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi sundu.

 

Pero Dündar’ın verdiği soru önergesi şu şekilde;

 

“İçişleri Bakanlığı’nın 1991 yılında yayınladığı bir genelge ile Kürt kültüründe mühim bir yere sahip olan sarı, kırmızı, yeşil renkler, toplumsal hayattan çıkarılmak istenmiş, bu renkleri içeren kıyafet giyenler gözaltına alınmış, tutuklanmıştır. Hatta trafik ışıklarında bu üç rengin bir arada bulunmasına bile tahammül edilememiş ve yeşil renk trafik ışıklarından çıkarılmıştır.

2016 yılında ilan edilen OHAL’in ardından ise birçok Kürt dil kurumu türlü gerekçelerle kapatılarak Kürt kültürüne ve Kürtçe’ye dönük bugün artık öngörülemez bir hale gelen keyfi uygulamalara zemin hazırlamıştır. Bugün Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıların konserleri, Kürtçe tiyatro oyunları makul ve makbul herhangi bir gerekçe sunulmadan yasaklanmakta, yine Kürtçe şarkı söyleyen sokak müzisyenleri kolluk kuvvetleri eliyle engellenmektedir. Mahkemelerde Kürtçe savunma yapma taleplerinin önüne türlü gerekçelerle geçilmekte, yine cezaevlerinde tutuklular Kürtçe konuştukları için haklarında disiplin soruşturmaları açılmaktadır. Muğla’da 2015 yılında ulusal kıyafetler giydiği için bir yurttaşın linç edilmesine benzer bir gerekçeyle 12 Haziran’da İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir düğünde sarı, kırmızı, yeşil şal takan damat ve damadın ailesi tutuklanmış, düğünde Kürtçe şarkı söyleyen müzisyenler ise gözaltına alınmıştır.

 

Bu bağlamda;

  • Sarı, kırmızı, yeşil renkli şal takmak hangi suç kapsamına girmektedir? Bunun yasal mevzuattaki karşılığı nedir?
  • Yasaklı olan renkler nelerdir?
  • Hangi renkler yan yana geldiği takdirde suç teşkil ediyor?
  • Sanatsal üretimlere “bölünme paranoyası” ile yaklaşılmasının makul gerekçesi nedir?
  • Bir halkın kültürel değerlerini suç kapsamına tabi tutmanın gerekçesi nedir?
  • 1991 yılında bakanlığınızca hazırlanmış genelge hali hazırda yürürlükte midir?
  • Türkiye’nin “bir kültür mozaiği” olduğunu söylemekle bir halkın kültürel değerlerini suç kapsamına almak arasında bir çelişki var mıdır?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ