Mardin Roj

Pero Dündar: Koruculuk sistemi kaldırılacak mı?

Pero Dündar: Koruculuk sistemi kaldırılacak mı?
  • 27 Kasım 2021

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, korucubaşı Şirin Akçay ve kardeşleri tarafından bir gencin öldürülmesini Meclis gündemine taşıdı. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, korucubaşı Şirin Akçay ve kardeşleri tarafından bir gencin öldürülmesini Meclis gündemine taşıdı. Dündar, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Pero Dündar, tarafından verilen soru önergesinde şunlara dikkat çekildi:

 

“Koruculuk sistemi yürürlüğe girdiği günden bugüne korucuların devletten aldıkları silahlarla birçok olaya karıştığı bilinmektedir. Nitekim kamuoyuna neredeyse her gün korucuların işlediği suçlar yansırken koruculuk sisteminin yaşattığı sorunların giderilmesine dönük politikalar yetersiz kalmaktadır. Özellikle ’90’lı yıllar boyunca Kürt illerinde koruculuk sisteminin yarattığı tahribatlar, korucular eliyle kadınlara, çocuklara yönelik işlenen insanlık dışı suçlar insan hakları kurum ve kuruluşları tarafından da defalarca raporlanmıştır.  Ancak bu suçlar çoğu zaman cezasızlık politikası ile sonuçlanmıştır.

Koruculara “güvenliği” sağlamak amacıyla verilen silahlar kullanılarak suç işlenmeye devam ediliyor. Nitekim Hakkâri’de içinde korucuların olduğu bir şebeke tarafından kadınların zorla para karşılığı istismar edildiği haberlerine her gün bir yenisi ekleniyorken bu çeteyi çökertmek yerine bu çetenin karşısında mücadele etmek için açıklama yapmak isteyen kadınların önüne polis barikatları konulmuştur.

 

Son olarak Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Mesken köyünde korucu başı ve muhtar Şirin Akçay ile Musa Çelik isimli genç arasında tartışma yaşanmıştır. Şirin Akçay ile kardeşleri Veysi ve Mahsum Akçay ‘ın uzun namlulu silahlarla yaptığı saldırı sonucu Musa Çelik’i yaşamını yitirmiştir. Olayın ardından korucu başı Akçay ve kardeşleri gözaltına alınırken, olayda kullanılan silahların devlet tarafından verilen uzun namlulu kalaşnikof marka silahlar olduğu belirtilmiştir.

 

Musa Çelik’in ağabeyi İdris Çelik, kardeşinin alacağını talep etmesi üzerine aralarında önce tartışma yaşandığını, daha sonra kardeşine küfür ederek, ateş açtıklarını söyleyerek basına şu açıklamada bulunmuştur.

“Korucular devletin silahıyla kardeşime saldırıp, katlettiler. Hak ve adalet yok. Hakkımız için mücadele ediyoruz.”

Yine Musa Çelik’in yakınları korucu başı ve kardeşlerinin Çelik ailesinin evine giderek tehditler savurduğunu söylemiştir. Akçay ve yakınlarının korucu kimlikleriyle köylülere zulmettiklerini aktararak köyde korucuların silahlarının alınmaması durumunda köylülerin başka sorunlar da yaşayacağına işaret etmiştir.

 

İHD verilerine göre; Mardin’de son 12 yılda korucular en az 54 kişiyi öldürdü, onlarca kişiyi yaraladı ve çok sayıda taciz ve tecavüz vakalarına karıştı.”

 

Pero Dündar şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

 

“* Koruculuk sisteminin yürürlüğe girdiği günden bugüne korucuların silahları ile karıştığı kaç suç vardır? Kaç korucu yargılanmıştır? Kaçının görevine son verilmiştir?

* Hakkâri’de koruculardan oluşan ve kadınların para karşılığında cinsel istismarda bulunan çetenin olduğu iddiaları hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma hangi aşamadadır?

* Korucuların yurttaşların can ve mal güvenliğine tehdit olduğunu düşünüyor musunuz?

* Musa Çelik’i devletin silahı ile vuran ve gözaltına alınan Şirin Akçay ve kardeşlerinin soruşturma dosyası hangi aşamadadır?

* Şirin Akçay ve kardeşlerinin Çelik ailesini tehdit ettiği bilgisi doğru mudur? Bu kişiler gücünü nerden almaktadır?

* Bu kadar suça karışan “Koruculuk Sisteminin” ısrarcı bir şekilde uygulamanın nedeni nedir?

* “Koruculuk Sistemi” kaldırılacak mıdır?”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ