Pero Dündar, cezaevlerindeki hak ihlallerini Meclis gündemine taşıdı

Pero Dündar, cezaevlerindeki hak ihlallerini Meclis gündemine taşıdı
  • 11 Ağustos 2022 15:16

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini Meclis gündemine taşıdı.

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini Meclis gündemine taşıdı. Pero Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle şu soru önergesini verdi.

“Türkiye’deki cezaevlerinde tutukluların maruz kaldıkları hak ihlalleri ve işkenceler ulusal-uluslararası birçok insan hakları kurumu tarafından defalarca kez rapor haline getirilmiş, derhal hak ihlallerinin son bulması çağrısında bulunulmuştur. Ancak bu durumun sonlandırılması bir yana cezaevlerindeki bu uygulamalar, her geçen gün katlanarak büyümektedir.

Cezaevlerinde tutukluların maruz bırakıldıkları hak ihlallerinden bir tanesi de kitap ve dergi teminine getirilen sınırlamalardır. Cezaevi hayatının bizatihi kısıtlı ve sınırlı bir hayat olmasından ötürü tutuklu ve hükümlülerin düşünsel gelişimlerinin önündeki engellerin kaldırılması ve bu yönlü gelişimlerinin özellikle teşvik edilmesi gereklidir. Ancak kitap ve dergi temininde hem kanun hem de keyfi uygulamalar yoluyla tutukluların bu gelişimlerinin önüne geçilmektedir. Ayrıca bu sınırlamalar ile tutuklular ile dışarıdakiler arasındaki sosyal dayanışmanın engellenmek istendiği ve tutukluların topyekûn izole edilmek istendiği de ziyadesiyle açıktır.

Son olarak kamuoyuna da yansıyan bilgilere göre 28 yıldır herhangi bir somut gerekçe olmadan cezaevinde bulunan şair İlhan Sami Çomak’a ve diğer tutuklulara Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde kitap temini noktasında birçok zorluk çıkarılmaktadır. Cezaevine yeni atanan kütüphane müdürü, herhangi bir hukuki gerekçe sunmadan keyfi bir şekilde tutuklulara iki ayda bir yalnızca bir kitap vermektedir. Yine kamuoyuna yansıyan bilgilere göre tutukluların kitap-dergi temini noktasında benzer keyfi uygulamalar ve engellemeler, Afyon Cezaevi’nde de görülmektedir.

1.) Tutukluların istedikleri kitap ve dergileri okumalarının önüne geçilmesinin, sebebi nedir? Bu engellemelerin son bulmasına dönük bir çalışmanız olacak mıdır?
2.) Tutukluların ayda kaç kitap okuyacağına/okuyabileceğine kütüphane müdürleri mi karar vermektedir?
3.) Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi yeni Kütüphane Müdürü’nün ve Afyon Cezaevi idarecilerinin hakkında keyfi uygulamalarından ötürü herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır veya başlatılacak mıdır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ