Mardin Roj

Pero Dündar, 2 hasta tutuklu ile hayatını kaybeden tutuklunun durumunu İHİK’e taşıdı

Pero Dündar, 2 hasta tutuklu ile hayatını kaybeden tutuklunun durumunu İHİK’e taşıdı
  • 19 Temmuz 2022 13:24

Mardin Milletvekili Pero Dündar, hasta tutuklular Serdal Yıldırım ve Kemal Özçelik ile hayatını kaybeden Yılmaz Ekinci’nin durumunu İHİK’e taşıyarak, serbest bırakılmaları çağrısında bulundu. 

Mardin Milletvekili Pero Dündar, hasta tutuklular Serdal Yıldırım ve Kemal Özçelik ile hayatını kaybeden Yılmaz Ekinci’nin durumunu İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na (İHİK) taşıyarak, serbest bırakılmaları çağrısında bulundu.

Pero Dündar’ın verdiği dilekçe şu şekilde;

“Türkiye’deki cezaevlerinde tutukluların maruz kaldıkları hak ihlalleri ve işkenceler ulusal-uluslararası birçok insan hakları kurumu tarafından defalarca kez rapor haline getirilmiş, derhal hak ihlallerinin son bulması çağrısında bulunulmuştur. Ancak bu durumun sonlandırılması bir yana cezaevlerindeki bu uygulamalar, her geçen gün katlanarak büyümektedir.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun 05.07.2022 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada cezaevlerinde uygulanmakta olan ağırlaştırılmış tecrit uygulamalarına, eşitsiz infaz rejimine ve tahliye edilmeyen ağır hasta tutuklulara ve tutukluların sağlık hizmetleri başta olmak üzere birçok hizmete erişemediğine vurgu yapılmıştır.

Metris R Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Serdal Yıldırım, belden aşağısı tamamen felç ve başka birçok rahatsızlığa sahip olmasına rağmen tahliye edilmemektedir. Yıldırım, temmuz ayı başında avukatlarla yaptığı görüşmelerde; “kendisine mide ülseri ve gastrit teşhisi konulduğunu, doktor tarafından uygulanmak üzere hapishane idaresine verilen diyet listesinin idare tarafından uygulanmadığını, idarenin vermiş olduğu yemeklerin yağlı ve baharatlı olduğunu, bu nedenle 2 ayrı aşkın süredir yemek yiyemediğini, yalnızca yoğurt yiyebildiğini” ifade etmiştir. Avukatların cezaevi idaresi ile yaptığı görüşmede diyet listesinin uygulanmama sebebi olaraksa söz konusu listedeki gıdaların günlük 22 lira olan iaşe bedelini aştığını, Serdal Yıldırım için ayrı bir yemek çıkaramayacakları belirtilmiştir.

Serdal Yıldırım için avukatları defalarca tahliye başvurusunda bulunmuş, Adli Tıp Kurumu Yıldırım hakkında 3 defa “cezaevinde kalamaz” raporu düzenlemiştir. Ancak, tutuklunun tahliyesi Kızıltepe Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün “toplum güvenliği için tehlikeli” olduğu yönündeki “tespiti” nedeniyle engellenmiştir.

Açıklamada durumuna vurgu yapılan bir diğer ağır hasta tutuklu Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kemal Özçelik’tir. 65 yaşında olan ve 28 yıldır cezaevine olan Özçelik, 2003 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu, 3 kalp damarı değiştirilmiş ve kendisi yaklaşık yirmi yıldır kalp rahatsızlıklarıyla yaşamaktadır. 2020 yılında ikinci kez kalp krizi geçiren tutuklu, 7 gün yoğun bakımda tutulmuştur.

Kalp hastalığının yanı sıra diyabet, görme kaybı, yüksek kolesterol, nefes darlığı, unutkanlık gibi daha birçok rahatsızlığı bulunan Özçelik Mayıs-Haziran 2022’de böbreklerindeki taşlar nedeniyle Namık Kemal Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılmıştır. Burada kendisine acil ameliyat olması gerektiği belirtilmiş ve Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Burada da kendisine “yoğunluk sebebiyle ameliyatının ancak 9 ay ila 1 yıl içerisinde ameliyatının yapılabileceği” söylenmiş ve cezaevine geri gönderilmiştir.

Aydın E Tipi Cezaevi’nde 13 Ocak 2022 tarihinde yaşamını yitiren Yılmaz Ekinci ile bir yenisi eklenmiştir. Ekinci, 12 Ocak’ta öğlen saatlerinde, bulunduğu C-6 koğuşunda yeterli yer olmamasından ötürü başka bir koğuşa geçme talebini iletmek için gardiyanları çağırmış, buna müteakip kendisi çok sayıda gardiyan tarafından darp edilerek zorla müşahedeye götürülmüştür. O esnada bir başka müşahede odasında bulunan bir tutuklu, ifadesinde Ekinci’nin bulunduğu bölümden darp sesleri geldiğini belirtmiştir.

13 Ocak günü öğlen saatlerinde müşahede odasından çıkarılarak tekrar C-6 koğuşuna getirilen Ekinci ile aynı koğuşta bulunan tutuklular, ifadelerinde Ekinci’nin boynunda, kollarında ve sırtında darp izleri, parmağında ve yüzünde ise şişlikler bulunduğunu belirtmişlerdir. Ekinci, başka bir koğuşa geçme isteğini tekrar belirtmek üzere gardiyanları çağırdığında ise yine müşahedeye götürülmüştür. Müşahedeye götürüldükten kısa bir süre sonra Ekinci’nin intihar ettiği söylenerek gardiyanlar tarafından sağlık ekipleri çağırılmıştır.

Müşahede odasına konulmadan önce Ekinci’nin ayakkabı bağcıklarının ve saç tokasının alındığı ve aramaya tabi tutulduğu kamera görüntülerine yansımıştır. Cezaevi idaresinin Ekinci’nin ailesine “tutuklunun psikolojisinin bozuk olduğu ve kendisini iç çamaşırıyla astığı” söylemesine rağmen hem koğuş arkadaşları hem de ailesi, Ekinci’nin herhangi bir psikolojik rahatsızlığının ve intihar eğiliminin olmadığını belirtmiştir. Cezaevi idaresiyle yapılan görüşmenin ardından savcılıkla görüşen aileye bu kez de Ekinci’nin ayakkabı bağcığıyla intihar ettiği söylenmiştir.

Yılmaz Ekinci’nin ailesine savcılık tarafından iletilen cezaevinin 12-13 Ocak tarihli kamera görüntülerinde, tutuklunun yaşamını yitirdiği an ve koğuş bulunmamaktadır. Ailenin talebine ise savcılık bu görüntülerin mevcut olmadığı cevabı verilmiştir. Buradan da aileye iletilen görüntülerin eksik ve kesik olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Şüpheli ölümün ardından C-6 koğuşunda kalan bir tutuklunun Ekinci’nin ailesine gönderdiği mektupta, “Yılmaz’ın müşahedeye darp edilerek getirildiği ve itekleyerek içeri konulduğunda boynunun kırıldığı, ağzından kan geldiği ve bu esnada yaşamını yitirdiği” belirtilmiştir.

Bu bağlamda, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Serdal Yıldırım ve Kemal Özçelik isimli tutukluların yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin acil toplantı yapmasını, durumun komisyon tarafından incelenmesini ve Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun ilgili cezaevlerini incelemek üzere acil bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim.

 

Bu bağlamda, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Aydın E Tipi Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Yılmaz Ekinci ile alakalı acil toplantı yapmasını durumun komisyon tarafından incelenmesini ve Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun Aydın E Tipi Cezaevi’ni incelemek üzere acil bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ