Pazarcılar, yeni pazar yerini protesto etti, tezgah açmadı

Pazarcılar, yeni pazar yerini protesto etti, tezgah açmadı
  • 14 Haziran 2020 11:14

Artuklu’da kayyım yönetimi tarafından kurulan semt pazarının yerinin şehir merkezine ters olması ve yurttaşların ilgi göstermemesi nedeniyle eski yerlerinde tezgah açmak isteyen pazarcı esnafı, yeni pazar yerini protesto ederek, tezgah açmadı.

Mardin’de bir haftadan beri Artuklu merkezde kayyım yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan semt pazarına giden yurttaşlar, esnafın tezgah açmaması nedeniyle elleri boş dönüyor. Pazar esnafı, Pazar yerinin bulunduğu yerin ters tarafta olmasına, pazarın haftanın sadece üç günü ve pazar tezgahlarının koşullarının yetersiz olmasını protesto edip tezgahlarını açmamam kararı aldı.

ZARAR ETMEKTENSE ÇALIŞMAMA KARARI

Mevcut pazar yerlerinde pazarcıların tezgah açarak zarar etmektense çalışmamayı tercih ettiklerini dile getiren Pazarcı Esnafı Derneği Başkanı Şerif Aydın, “Pandemi sürecinde sağlık önlemleri daha iyi alınır diye semt pazarında olmaya rıza gösterdik. Ama bu süreçte hiçbir talebimiz yerine getirilmedi. Aynı pazar yerinde tezgah açan pazarcılarımız, zarar ediyorlar. Zarar etmenin yanı sıra bir sürü sıkıntı ile karşı karşıya kalıyorlar. Ancak kendilerine, sorunlarını çözüme kavuşturacak muhatap bulamıyoruz. Tüm bunlardan dolayı esnaflarımız, kendi aralarında oy birliği ile aldıkları karar doğrultusunda mevcut pazar yerlerinde tezgah açmama kararı aldı. Esnaflarımız, bu durumu, pazarlar yeniden eski yerlerine alınıncaya kadar sürdürecekler” ifadelerini kullandı.

PAZAR YERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Semt Pazarı olarak yapılan yerin çok ters bir yerde olduğuna dikkat çeken Aydın, “Buradaki yeri yanlış olduğunu daha önce yetkililere bildirmiştik. Görüşümüz alınmadan burada yapıldı. Yapıldıktan sonra da Pazar tahtası veya tezgahı olarak hiçbir düzenleme yapılmadan güvenlik önlemli alınmadan, çevre duvarı bile olmadan gelin burada iki gün üç gün arayla tezgah açın diyorlar. Bunu yaparken de diğer yerlerdeki pazarlarını kapatın diyorlar. Bu konuda Pazar esnafımız çok mağdur oluyor. Yalım Mahallesindeki, 13 Mart Mahallesindeki nasıl kuytu yerde yapılan pazara gidip alışverişini yapsın. Vatandaş şehir içi ücreti ödemesin diye pazarı tercih ediyor. Ama bu şekilde ya şehirçine de ödeme yapacak ya da 5 kilometre yürümek zorunda kalacak. Bu konuda hem esnafımız hem de vatandaşın da görüşünü dikkate alarak sorunumuza çözüm bulununcaya kadar kapatma kararı aldık.”dedi.

Artuklu merkezindeki Salı, Perşembe ve Cumartesi pazarlarının dışındaki pazarların eski düzenlerinde hizmete devam edeceği bilgisini veren Aydın, pazarcılık dışında farklı işlerle uğraşan vatandaşların da dükkanlarında ve sokak aralarında sebze, meyve satmalarına tepki gösterdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ