Mardin Roj

Patates ve soğanda ‘hayali dağıtım’ yapmışlar

Patates ve soğanda ‘hayali dağıtım’ yapmışlar
  • 03 Haziran 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın dağıttığı patates ve soğanı kabul etmeyen ailelere de yardım yapılmış gibi resmi kayıtlara geçirdiği ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi, Nisan ayında çiftçiden alımını gerçekleştirdiği patates ve soğan dağıtımına başlamıştı. Hükümet bürokratlarının törenle düzenlediği patates ve soğan dağıtımının “şova dönüştüğü” yönünde eleştiriler yapılmıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pekdemirli, 20 Nisan’da yaptığı açıklamada 81 ilde 40 bin ton patates ile 10 bin ton soğan dağıtımı yapıldığını duyurdu.
Toplamda kaç aileye yardım yapıldığı konusunda resmi bir açıklama yapılmazken, kayıtlarda usulsüzlükler ortaya çıktı. Yardım merkezlerinden biri olan Mardin’in Kızıltepe ilçesinde e-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım bilgilerini sorgulayan kimi yurttaşlar, kendilerine patates ve soğan yardımı yapıldığı yönünde kayıt tutulduğunu gördü.
‘FAZLA GÖSTERMEK İÇİN’
E-devlet sistemine işlenen yardım bilgisinden tesadüfen haberdar olduğunu kaydeden S.K. isimli yurttaş, kendilerinin herhangi bir şekilde yardım kabul etmediği belirtti. Kayıtlara bu şekilde geçilmesi ile yardım yapılan kişi sayısının fazla gösterilmesinin amaçlandığını kaydeden S.K., yardımı kabul etmemelerine rağmen yardım yapılmış gibi kayıt tutulmasının sahtecilik olduğunu söyledi. Devletin kendi eliyle resmi belgede sahtecilik yaptığını ifade eden S.K., konuya dair itirazda bulunarak, kaydının düzeltilmesini isteyeceklerini söyledi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ