Pakistan Demir’in faili duruşmaya getirilmedi

Pakistan Demir’in faili duruşmaya getirilmedi
  • 26 Ocak 2023 13:57
Kerboran’da Pakistan Demir’i katleden Mehmet Emin Öner, “tedavi için hastaneye götürüldüğü” gerekçesiyle duruşmaya getirilmedi. 
Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit) ilçesine bağlı Zengan kırsal Mahallesi’nde 16 Eylül’de, dini nikahla evli olduğu Pakistan Demir’i (34) “başındaki örtüyü açtığı” gerekçesiyle katleden Mehmet Emin Öner hakkında “kadına ve eşe karşı kasten öldürme” suçundan açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Midyat Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmayı, Pakistan Demir’in ailesi ile birlikte Mêrdîn, Elîh ve Sêrt Baroları Kadın Hakları Merkezleri, Rosa Kadın Derneği, Şahmaran Kadın Platformu, HDP ve TJA üyeleri takip etti. Sanık Öner, yine mahkemeye getirilmezken, avukatı duruşmada hazır bulundu.
Gelen evrakların okunması ile Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi tarafından sanık Öner’in “ceza ehliyeti tam olduğu” yönündeki rapor tekrar okundu. Önceki duruşmada hastanede olduğu gerekçesiyle hazır edilmeyen sanık Öner’in “tedavi için hastaneye götürüldüğü” gerekçesiyle duruşmaya getirilmediği belirtildi. Duruşmada hazır edilmemesi nedeniyle Öner’in sorgusu yine yapılamadı.
Sêrt Barosu ve Elîh baroları dosyaya katılma talebinde bulunurken, mahkeme talepleri reddetti.
‘CEZASIZLIK POLİTİKASINA HİZMET EDİLİYOR’ 
Duruşmada söz alan Demir ailesinin avukatları, sanığın duruşmaya getirilmemesinin yargılamaya zarar verdiğini belirterek, Pakistan’ın öldürülmesinin yaşam hakkı ihlalinin yanı sıra “ayrımcılık” suçunu içerdiği ve insanlığa karşı işlenmiş suç olduğunu kaydetti. Avukatlar, Pakistan Demir’in Jina Emînî gibi katledildiğini belirterek, İran rejimine karşı dünya kadınlarının ayağa kalktığına dikkat çekti. Avukatlar sanığın duruşmada hazır edilmemesinin cezasızlık politikasına hizmet ettiğini belirterek, sanığın hazır edilmesini istedi.
Mahkeme sanığın bir sonraki duruşmada hazır edilmesi için müzakere yazılmasına karar vererek, duruşmayı 27 Şubat’a erteledi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ