Pakistan Demir’i katleden fail hakkında mütalaa verildi

Pakistan Demir’i katleden fail hakkında mütalaa verildi
  • 28 Şubat 2023 07:52

Pakistan Demir’i katleden Mehmet Emin Öner’in yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında fail duruşmada kendini aklamaya çalıştı. Fail hakkında mütalaa verilirken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi. 

 

Mêrdîn’in Kerboran ilçesine bağlı Zengan köyünde 16 Eylül 2022’de 34 yaşındaki Pakistan Demir, evli olduğu Mehmet Emin Öner isimli erkek tarafından katledilmişti. Tutuklu yargılanan fail hakkında “Eşi ve yakını kasten öldürme” suçundan açılan davanın 3’üncü duruşması Mardin Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Pakistan’ın ailesi, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri, Rosa Kadın Derneği, Şahmeran Kadın Platformu ile Mêrdîn Kadın Hakları Merkezi avukatları katıldı. Duruşmada fail ve Pakistan’ın aile avukatları hazır bulundu. Duruşma başlamadan önce faili gören anne Naime Demir kötüleşti.

 

FAİL KENDİNİ AKLADI

 

Duruşmada söz alan fail,  kendini aklamaya dönük ifade verdi. Mahkeme heyetinin “Üzerinde neden bıçak vardı?” sorusuna ise fail, “Köye gittiğimizde bostan vaktiydi, kavun ve karpuz kesmek için yanıma almıştım” diyerek kendini savunmaya çalıştı.

 

Fail avukatı Abdülhaluk Ay ise, failin cezai ehliyetinin yerinde olup olmadığı yönünde tekrardan gözlem altına alınmasını talep ederek, müvekkilinin psikolojik olarak sorunlar yaşadığını söyleyerek faili aklamaya çalıştı.

 

MAHKEME TALEPLERİ REDDETTİ

 

Pakistan Demir’in aile avukatları ise mahkemenin hukuka aykırı olarak yapmış olduğu işlemlere karşı itirazda bulundu. “Tasarlayarak” ve “canice” hisle tahkikatın genişletilmesi talebinde bulunan avukatlar, daha önceden devam eden şiddetten başlayarak incelenmesi gerektiğini söyledi. Demir’in sığınma evine gitmesi ve tedbir kararları aldığını hatırlatan avukatlar, bu evrakların toparlanarak dar değil de “tasarlama” ve “canice” suçlarından da ele alınması gerektiğini belirtti. Avukatlar öte yandan Demir’in  katledildiği yerde keşif yapılması talebinde de bulundu.

 

Mahkeme, daha önce olduğu gibi Demir’in aile avukatlarının tüm taleplerini reddetti. Avukat Leyla Kaya, mahkemenin bağımsız ve tarafsız olmadığını söyleyerek, heyeti reddetti. Heyet, Kaya’nın reddini kabul etmezken, Kaya ise Mardin Ağır Ceza Mahkemeleri’ne itirazda bulunacakları ifade etti.

 

FAİL HAKKINDA MÜTALAA VERİLDİ

 

Ardından iddia makamı, fail hakkında “Eşi ve yakını kasten öldürme” suçundan verdiği mütalaa da faile ağırlaştırılmış müebbet istedi.

 

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, karar duruşması için davayı 20 Mart’a erteledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ